Narodowe Czytanie "Wesela" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 09:30
2 września cała Polska będzie czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W akcję Narodowego Czytania włączamy się i my. Oto, co przygotowaliśmy w Czwórce.    
Audio
  • Tradycje weselne na Ukrainie (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Po co młodej parze na Ukrainie drożdżowy placek? (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • O śląskich obyczajach weselnych (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Lubelszczyzna - tradycje weselne i obyczaje (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Łotewskie zwyczaje weselne (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Jak wygląda wesele na Kaszubach? (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Tradycje weselne w Armenii (Narodowe Czytanie/Czwórka)
Zapraszamy na Narodowe Czytanie Wesela Wyspiańskiego w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)
Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego w Czwórce! (zdjęcie ilustracyjne)Foto: AnastasiaNess/Shutterstock.com

Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie (26.08-2.09) będziemy prezentować wypowiedzi mieszkańców różnych regionów Polski oraz obcokrajowców na temat tradycji i obrzędów podczas współczesnych wesel.

Czytaj także
Wyspiański PAP 1200x660.jpg
Stanisław Wyspiański. "Nic nie wskazywało na jego talenty"

"Stacji Kultura" artyści młodego pokolenia zinterpretują fragmenty "Wesela". Jak wersy Wyspiańskiego zabrzmią w wykonaniu m.in. Natalii Sikory, Ani Karczmarczyk i Pawła Krucza - zapraszamy do słuchania audycji od poniedziałku do piątku w godz. 10.05-12.00.

Nasi reporterzy w Wiadomościach Czwórki i Serwisach Kulturalnych poinformują o imprezach towarzyszących Narodowemu Czytaniu, które odbędą się m.in. w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Gnieźnie i Słupsku.

W czwartek (31.08) po godz. 15.00 w "Czacie Czwórki" sprawdzimy, jak wygląda sytuacja z czytelnictwem w Polsce. Z jednej strony mamy alarmujące doniesienia, że nie czytamy, a jeśli już, to sięgamy po literaturę z najniższej półki. Z drugiej - tłumy ludzi na targach książki. Czy w czasach, kiedy mamy łatwy dostęp do przeróżnych form rozrywki, a braki lekturowe można bez trudu nadrobić ich ekranizacjami, ubolewania nad niskim stanem czytelnictwa są właściwe? Jakie pojawiają się nowe formy promowania czytelnictwa?

Czytaj także
wesele hanuszkiewicz pap 1200.jpg
"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

W dzień Narodowego Czytania "Wesela" - w sobotę (2.09) - w audycji "W to mi graj" (godz. 12.05-13.00) porozmawiamy z organizatorami wydarzenia artystycznego w ramach Narodowego Czytania. Widowisko "Teatr mój widzę ogromny" w reżyserii Wiesława Hołdysa i ze scenografią Jana Polewki odbędzie się na Placu Szczepańskim w Krakowie.

W "Hotspocie" (godz. 16.05-18.00) zaprosimy was do Krakowa na ciekawy spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Ulica Floriańska, kościół Mariacki, Muzeum Narodowe, kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego, Skałka - to tylko niektóre z miejsc, które są związane z biografią artysty, miejsc, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty Wyspiańskiego.

Czytaj także
wesele teatr katowice pap 1200.jpg
"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

Przez cały dzień będziemy też relacjonować to, co w ramach Narodowego Czytania "Wesela" dzieje się w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

mat. promocyjne/kul/czaj


Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Sienkiewicz hipsterem? "Dyktował modę"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 18:40
Był pierwszym polskim pisarzem z Noblem, a także... trendsetterem i bożyszczem kobiet. - "Sienkiewiczomania” opanowała Warszawę. Panowie zapuszczali "hiszpanki", starali się mieć posągowe rysy i śniadą cerę. A panie w każdym mężczyźnie szukały cech autora "Quo vadis" – opowiada przewodnik miejski Arkadiusz Żołnierczyk.
rozwiń zwiń