Polska muzyka w Czwórce. Słuchaj nas online!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:29
Publiczne radio postanowiło wesprzeć polskich artystów. W wszystkich antenach zaprosimy Was na mnóstwo najlepszej polskiej muzyki, a także najciekawsze koncerty. W Czwórce będą to m.in. występy Sary Kordowskiej oraz Mery Spolsky.
Na scenie Czwórki: Mery Spolsky
Na scenie Czwórki: Mery SpolskyFoto: Bartosz Bajerski

lipali koncerty 1200 500.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>

Polskie Radio wspiera rodzimych twórców. W wyjątkowo trudnym czasie również dla naszej kultury staramy się zapewnić polskim twórcom i wykonawcom nie tylko możliwość kontaktu z publicznością, ale również wspieramy ich i pomaga w dalszym rozwoju. - Odwołane koncerty, przekładane premiery, niepewny los festiwali - w taki sposób koronawirus zaatakował nasze życie kulturalne. Puste sale, sceny i estrady oznaczają dla artystów straty dochodów. Nie wiadomo na jak długo. Artyści zarabiają nie tylko wtedy, gdy pojawiają się na scenie. Emisja każdego koncertu, każda piosenka w radiu, każdy aktorski występ oznacza tantiemy dla autorów, wykonawców, reżyserów i aktorów - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia.

W radiowej Czwórce już od soboty 21 marca pojawi się nowa audycja "Brzmi dobrze, bo polskie", na którą zapraszamy w każą sobotę po godz. 18.05. Będzie to godzina spotkań z najlepszą muzyką polskich twórców.

W audycji "Będzie głośno!", na którą w każdy piątek, po godz. 18.05 zaprasza Damian Sikorski, emitować będziemy koncerty, które odbyły się w studiu Czwórki (po godz. 19.00). W najbliższej odsłonie programu, w piątek (20.03) zaprosimy na koncert Sary Kordowskiej, wokalistki, która została laureatką ostatniej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Już za tydzień, w piątkowy wieczór (27.03) na antenie Czwórki wybrzmi zaś koncert Mery Spolsky.

***

Jednak sporo będzie działo się także w pozostałych antenach publicznego nadawcy. Emitują one obecnie nie tylko więcej polskiej muzyki, ale też słuchowisk, spektakli i audycji dla dzieci napisanych, wykonywanych lub wyprodukowanych przez rodzimych artystów. Program 1 Polskiego Radia promuje polską kulturę w wielu audycjach - zarówno słownych jak i muzycznych, w tym m.in. w "Lekturach Jedynki", "Jedynce Dzieciom", słuchowiskach Teatru Polskiego Radia nadawanych w soboty i niedziele, a polscy muzycy są gośćmi codziennych pasm: „Muzycznej Jedynki” i "Muzycznych spotkań". Z kolei w "Muzycznym wehikule czasu" i "Zapomniane - przypomniane" obecna jest twórczość polskich wykonawców drugiej połowy XX wieku. Stacja przypomina również koncerty z cyklu "Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia", "Kawiarenka słodkiego radia retro" czy "Chopin na żywo". Już w najbliższą sobotę 21 marca powtórka koncertu Piotra Machalicy grającego piosenki Wojciecha Młynarskiego (godz. 23.00).

W radiowej Dwójce, nadawane są nie tylko zarejestrowane występy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Od 19 marca Dwójka rozpoczyna - we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – emisję dwóch znakomitych koncertów dziennie. A to wszystko w ramach akcji #Zostańwdomu: Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce.

Radiowa Trójka nie tylko gra więcej polskiej muzyki, ale również wspiera dzieci i rodziców poprzez zwiększenie oferty dla najmłodszych: codziennie można posłuchać "Akademii Pana Kleksa" (czyta Piotr Fronczewski), poznać kulturalne rekomendacje dla dzieci i młodzieży oraz przypomnieć sobie najlepsze momenty "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk w nowym cyklu "Mini Zagadkowa Niedziela". O nowej porze nadawana jest audycja "Projekt Tata" Krystiana Hankego (godz. 8.45). Z kolei od 23 marca emitowana będzie powieść w odcinkach dla dzieci i młodzieży "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej (godz. 13.45).

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muniek Staszczyk z solową płytą: "Syn miasta" to mój muzyczny oddech

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:51
Muniek Staszczyk zapowiada solową płytę "Syn miasta". Singiel zatytułowany "Pola" napisał m.in. Dawid Podsiadło, a w klipie zobaczymy Agatę Buzek i Jacka Braciaka. - To dla mnie taki "muzyczny oddech". Robię dziś coś zupełnie innego niż w T.Love - mówił w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń