Ukraińska muzyka wybrzmiewa w Czwórce: Onuka, DakhaBrakha, Luna, Kozak System i Fat Frumos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:00
Od początku wojny w Ukrainie Czwórka prezentuje muzykę artystów z Ukrainy. Na naszej antenie można usłyszeć m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Kozak System, DakhaBrakha, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, INAIA, a specjalny set zaprezentował Fat Frumos.
DakhaBrakha
DakhaBrakhaFoto: Review News/Shutterstock

Muzyka ukraińska była ważnym elementem m.in. audycji "Muzyczne Biuro Podróży", której gospodarzem był Patryk Grabowski. Zaprosił on słuchaczy w kolejną podróż po nowych brzmieniach ukraińskiej muzyki, a skupił się na scenie elektronicznej i rapowej. W programie wybrzmiała m.in. piosenka ukraińskiego reprezentanta w tegorocznym konkursie Eurowizji, zespołu Kalush Orchestra. Twórcy tego projektu to Oleg Psiuk, multiinstrumentalista i mistrz instrumentów ludowych Igor Didenczuk oraz superbohater mrocznych ulic Kałusza - tajemniczy CarpetMan.

Potem usłyszeliśmy multiinstrumentalistkę z Odessy - Julię Zaporożec w duecie z jednym z najbardziej wyrazistych muzyków ukraińskiej sceny elektronicznej - Koloah, a podróż zakończyliśmy kompozycjami Ivana Dorna i Alyony Alyony.

Na naszej antenie pojawiło się także kolejne "Muzyczne Biuro Podróży" - pod hasłem Przystanek - Ukraina. Wówczas wybrzmiały głosy takich gwiazd jak Ekaterina Eremenko znana jako daKooka, Odyn V Kanoe, Onuka, czy Krutb i Mari Cheba, a także DakhaBrakha. Ci muzycy mówią o sobie, że grają "etno - chaos". Pochodzą z Kijowa, a nazwa ich grupy w języku staroukraińskim oznacza "dawać - brać". Jak podkreślał gospodarz audycji Patryk Grabowski, te słowa dobrze charakteryzują ich muzykę. Artyści czerpią bowiem z tradycji z całego świata, ich instrumentarium pochodzi z Indii, Afryki, Australii, krajów arabskich, ale etniczne brzmienie jest mocno zakorzenione w muzyce ukraińskiej.

W sobotę zaś Martyna Matwiejuk, znana z audycji "Światła wielkiego miasta" zaprezentowała słuchaczom Czwórki program pod hasłem "Głosy Ukrainy". Usłyszeliśmy m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, Inaia, The Hardkiss i DaKooka. Martyna Matwiejuk opowiadała też o twórczości Kolektywu Kalush. Członkowie tego wyjątkowego projektu rapują w specjalnym slangu, zrozumiałym tylko dla mieszkańców miasta Kałusha.

Ale to nie wszystko, bo na Czwórkowej antenie aż roi się od dobrych ukraińskich brzmień. Wśród audycji o tej tematyce znalazł się też program "Folk Off", którego gospodarz Maciej Szajkowski rozmawiał niedawno o dramatycznej ukraińskiej sytuacji z Oleksym Doroszenką. - Wszystko zmienia się bardzo dynamicznie. Tydzień temu jeszcze wydawałem w Polsce płyty i chciałem do Was ściągnąć ukraińskie reggae - mówił wówczas w rozmowie z Czwórką Oleksy Doroszenko, przedstawiciel inicjatywy Wschodni Folk.

Jak podkreślał, Ukraina ma wielu świetnych artystów, znakomita część z nich powróciła z zagranicznych tras koncertowych do kraju, by wspomagać w walce swoich rodaków. - Wiemy, że wielu muzyków przyłącza się do obrony cywilnej, albo po prostu wstępuje do armii. Tak stało się z artystami z Haydamaki, teraz Kozak System, także DakhaBrakha przerwała europejską trasę, by móc wrócić do kraju, podobnie aktorzy Teatru Narodowego w Kijowie po ostatnim spektaklu również dostali broń - wymieniał Oleksy Doroszenko. 

Ukraińskich brzmień nie mogło zabraknąć także w kolejnych odsłonach audycji "Strefa Dread", której gospodarzem jest Mirosław Maken Dzięciołowski. W programie, emitowanym 28 lutego zagraliśmy utwory takich formacji, jak Dagadana, Perkalaba, Yuriy Gurzhy & Uros Petkovic ("Born i UA") czy Dakhabrakha Karpatskijj Rep ("Karpatskijj Rep"). 

***

kd/aw

Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń