Kopenhaga. Jak wygląda życie w najszczęśliwszym mieście na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 17:20
Kiedyś targowisko Wikingów, dziś - najszczęśliwsze miasto na świecie. W tym wydaniu audycji razem z Martyną Matwiejuk przeniesiemy się do Kopenhagi, w której nie brakuje nietypowych atrakcji. 
Mieszkanki Kopenhagi nie narzekają na brak uśmiechu - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni C
Mieszkanki Kopenhagi nie narzekają na brak uśmiechu - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni CFoto: Shutterstock.com/William Perugini

Średnia temperatura w lipcu w Kopenhadze wynosi mniej więcej 17 st.C i często pada deszcz. Może więc wakacje w tym mieście nie są dobrym wyjściem dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale jeśli marzy się komuś odrobina szaleństwa - to Dania - o której mieszkańcy mówią z czułością "zimne Hawaje" - jest jedynym słusznym kierunkiem. W audycji wybierzemy się do Kopenhagi. - To najszczęśliwsze miasto na świecie - mówiła w jednej z audycji Martyna Matwiejuk. - To tu znajduje się drugi co do wielkości na świecie most, łączący to miasto ze szwedzkim Malmö. To znany z serialu kryminalnego Most nad Sundem, czyli Øresundsbroen. Tutejsi mieszkańcy najchętniej poruszają się rowerami. W mieście znajdziemy też m.in. Ogrody Tivoli, które zainspirowały Walta Disneya do stworzenia własnego parku rozrywki.

Duńczycy kochają wolność i niezależność, co najwyraźniej zamanifestowali w 1971 roku tworząc Wolne Miasto Christiania w jednej z kopenhaskich dzielnic. Wówczas to hippisi-squatersi zajęli dawne wojskowe koszary, stworzyli własny kodeks i żyją tam do dziś. Do historii przeszły ich happening - w tym ten z 1974 roku, kiedy to mieszkańcy dzielnicy w strojach św. Mikołaja rozdawali na ulicach Kopenhagi towary z okolicznych sklepów. Zejdziemy też pod ziemię, by obcować ze sztuką współczesną prezentowaną w... dawnym rezerwuarze na wodę pitną. XIX-wieczna "Cisternerne" pełni taką funkcję od ponad 25 lat! Obejrzymy słynną rzeźbę "Małej Syrenki", która doczekała się swojej genetycznie zmodyfikowanej wersji. Sprawdzimy też, jak najlepiej poruszać się po stolicy Danii.


Sprawdź także:

Nie zabraknie też garści ciekawostek o języku duńskim. Od czego zacząć jego naukę i jakich błędów nie popełnić na starcie? Czy duński jest dla wszystkich? Opowie o tym nauczycielka duńskiego Kasia Krasucka.

***

Na audycję "Azymut 0" - w sobotę (13.08) o godz. 10.05 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

kul


Czytaj także

Zimne Hawaje. Odkrywamy Danię

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 08:20
Średnia temperatura w lipcu wynosi mniej więcej 17 st.C i często pada deszcz. Może wakacje w Danii nie są dorbym wyjściem dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale jeśli marzą się komuś szaleństwa na imprezie w kościele, piknik na cmentarzu, albo powrót do epoki "flower power" - to jest to jedyny słuszny kierunek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół Bałtyku. Podróż dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 18:55
Trwa wyprawa dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk. Po krajach Bałtów przyszedł czas na Skandynawię. Czym zachwycają norweskie Oslo, szwedzkie Göteborg i Malmö?
rozwiń zwiń