Finanse. Jak oszczędzają młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 15:40
Każdy z nas chciałby mieć oszczędności, jednak nie każdy oszczędza. Jak wynika z badań, zdecydowany prym w tej dziedzinie w Polsce wiodą ludzie młodzi. W audycji sprawdzimy, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby zacząć oszczędzać.
oszczędzaniezdjęcie ilustracyjne
oszczędzanie/zdjęcie ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com

W najbliższym wydaniu audycji zajmiemy się tematem oszczędzania. Jak wynika z badań, zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą w Polsce młodzi. Wyniki raportu mogą zaskakiwać, jednak według danych, aż 71 procent osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. Z badania wynika, że 40 procent osób do 24. roku życia zaczęło inwestować. W grupie wiekowej 18-24 lata swoje oszczędności postanowiła pomnożyć co trzecia osoba.

Na co więc stawiają młodzi? Aż 41 procent z nich zdecydowało się zainwestować w kryptowaluty. Kolejnym chętnie wybieranym rozwiązaniem było złoto, takiej inwestycji dokonało 28 procent ankietowanych. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmują lokaty - taką formę oszczędzania deklarowało nieznacznie ponad 20 procent respondentów.

Od lat specjaliści od rynku finansowego podkreślają konieczność posiadania tzw. poduszki finansowej, oszczędności, które mogą nam pomóc w kryzysowych sytuacjach. Niestety nie każdemu z nas udaje się tę "poduszkę" złotówkami wypełnić. 

- Oszczędzanie jest możliwe nawet przy niższych dochodach, pod warunkiem że nie wpadniemy w pułapki, które sprawią, że pieniądze nie będą chciały się nas trzymać - mówiła w Czwórce Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum. - Nie jest ważne to, ile zarabiamy, ale byśmy nawet drobne kwoty odkładali co miesiąc. Liczy się systematyczność - dodawała. 

Jak podkreślała specjalistka, w oszczędzaniu niektórym może też pomóc wyznaczenie sobie celu. Jeśli samo zbieranie pieniędzy jako zabezpieczanie finansowe to za mało, możemy zbierać na: wakacje marzeń, remont czy spokojną emeryturę. 


***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w czwartek (10.11) o godzinie 14.05 zaprasza Mateusz Kulik

aw,kor

Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest forsa? Najlepiej odpowiedź poznać w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:15
Im wcześniej dowiemy się, czym są pieniądze, jak je zarabiać, oszczędzać i wydawać, tym lepiej będziemy sobie radzić w świecie finansów jako dorośli. 
rozwiń zwiń