Zrozumieć Śląsk. Multimedialna epopeja z gwiazdami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 22:45
Już niedługo w Gliwicach można będzie obejrzeć multimedialny spektakl "Zrozumieć Śląsk". Do jego realizacji zaproszono artystów związanych ze Śląskiem i wykorzystano algorytmy sztucznej inteligencji. 
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock

Sto lat historii górnego Śląska opowiadane przez stuosobową orkiestrę dętą, kilkunastu solistów i jedną sztuczną inteligencję - tak reklamowane jest wydarzenie multimedialne, które odbędzie się 26 maja w gliwickiej Arenie. Pogmatwana historia, skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy - jak to wszystko zrozumieć?

"Zrozumieć Śląsk" to widowisko, w którym usłyszymy piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest "widziana" z perspektywy przyszłości. Postarały się o to algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska, generują wizualizacje prezentowane podczas koncertu.

 Wśród wykonawców pojawią Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM (syn Magika), Misia Furtak, Grubson, Kasia Lins, Joka, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensembles. 

W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, artystów którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych artystów oraz instrumentalne wątki narracyjne. Te ostatnie nawiązują do konceptu muzyki dokumentalnej, którą Łukasz L.U.C. Rostkowski zainicjował w Polsce nagrodzonym Paszportem Polityki (2010) projektem "39/89 Zrozumieć Polskę”. Do kompozycji wskreczowane są autentyczne fragmenty audycji radiowych i glosy postaci historycznych.

W poniedziałkowym wydaniu audycji o tym niezwykłym projekcie opowie pomysłodawca widowiska Tomasz Szabelski.

Zobacz także:

Wcześniej w audycji przeniesiemy się do Indii, skąd docierają wieści o nowym wirusie Nipah, który podobnie jak COVID-19 przeniósł się na człowieka najprawdopodobniej z nietoperza. Światowa Organizacja Zdrowia już bada potencjał wirusa. Czy może być groźny jak SARS-CoV-2? To postaramy się ustalić w Czwórce.

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" - w poniedziałek (22.05) o godz. 15.00 - zaprasza Weronika Puszkar.  

aw/mat.pras.

Zobacz więcej na temat: Czwórka Śląsk koncert
Czytaj także

Muzyka tożsamości. Wojtek Ciuraj o "Tryptyku śląskim"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 12:15
Wojtek Ciuraj jest muzykiem i gra w zespole Walfad. Jest też historykiem judaistą i Ślązakiem. Jest twórcą "Tryptyku śląskiego", a do współpracy zaprosił artystów z tego regionu. - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - mówi artysta w Czwórce.  
rozwiń zwiń