Apostolis Anthimos: z SBB graliśmy w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 21:30
- Szło nam całkiem nieźle. Mieliśmy agencję koncertową, nagraliśmy płytę "Follow my dream", "Welcome". W Opolu był jeden z najważniejszych koncertów, bo ludzie czekali do rana, żebyśmy wyszli. Nie było internetu, komórek, a jednak przyszli i czekali - wspominał w Dwójce multiinstrumentalista Apostolis Anthimos, który niedawno świętował 50-lecie pracy artystycznej.
Apostolis Anthimos
Apostolis AnthimosFoto: Krzysztof Szafraniec

Posłuchaj
27:58 Owzk 11.05.2021.mp3 Apostolis Anthimos. Pół wieku na scenie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Apostolis Anthimos 1200 1 .jpg
Dwójka świętuje 50 lat pracy artystycznej Apostolisa Anthimosa

Apostolis Anthimos występuje na scenie już od 50 lat. W wieku zaledwie 17 lat stanął na jednej scenie z Charlesem Mingusem i Johnem McLaughlinem. Współpracował też z Czesławem Niemenem.

- Nagrywaliśmy w Warszawie pierwsze utwory z SBB i Niemen akurat był w reżyserce - wspominał artysta. - Po jakimś czasie zadzwonił do mnie: "Mały, masz czas?". Powiedziałem, że mam. "No to przyjeżdżaj". Miałem wtedy 16-17 lat i Niemen znalazł się u mnie w domu, żeby poprosić rodziców, by mnie wypuścili na nagranie. Pamiętam, że na klatce schodowej wszyscy go oglądali. Ojciec nie chciał się zgodzić, a matka z nożem mnie goniła, żebym chodził do szkoły. Ale pojechałem do Wrocławia i zaczęła się trasa.

Artysta wspominał, że jeszcze w latach 70. wraz z SBB nagrywał płyty w zagranicznych studiach. Podkreślił, że było to jego pierwsze spotkanie z Zachodem, którym się zachłysnął. - Pierwsza coca-cola, Jack Bruce - było kolorowo. W styczniu pojechaliśmy w trasę jako jego suport. Potem nagraliśmy płytę Strange Is This World w Monachium, gdzie było piękne studio. Kelnerzy w muszkach podawali soczki – żyć nie umierać.

Czytaj też:


Pat Metheny 1200.JPG
Pat Metheny: nie gram muzyki, w którą nie wierzę

Na przełomie lat 70. i 80. Drogi Apostolisa Anthimosa i SBB rozeszły się. - Podobno nie dało się ze mną pracować - opowiadał gość audycji, wspominając nagranie jednej z płyt. - Zostałem wyproszony ze studia tuż przed końcem nagrań. Ale za dwa dni Józek Skrzek zadzwonił, że musimy postawić kropkę nad "i". No więc przyszedłem, zagrałem solo na końcu i zamknęło się wszystko.

Jednak koniec współpracy z SBB nie oznaczał końca jego kariery artystycznej. Niedługo potem rozpoczął bowiem swoją współpracę ze znakomitym trębaczem jazzowym Tomaszem Stańką. - Robiliśmy jakieś duety przed moim wyjazdem do Grecji. Kiedy wróciłem, nagraliśmy C.O.C.X. Był Jose Torres, Szczurek i ja. Nagrywaliśmy też w Grecji, a potem w ramach Studia Eksperymentalnego Programu 3 nagraliśmy Chameleona. Bardzo się tym chwalę, bo miałem tam dużo pracy. Świetne były te przygody z Tomkiem.

Czytaj także:

Muzyk wspominał również swoją znajomość z innym gigantem gitary Patem Methenym. - Rok 1993, mieliśmy zagrać koncert w Spodku. Zadzwonił do mnie Marek Komar, że muszę być na jam session w Akwarium, bo będzie tam Metheny. Wziąłem pałki, ale ktoś ściągnął już "blachy" – jam session się skończyło, a ja nie zdążyłem zagrać. Nagle ktoś dołożył blachy, więc wystartowałem. Widziałem po paru taktach, że Metheny się uśmiecha.

- Na drugi dzień Pat Metheny grał w Hali Gwardii. Skończył się koncert, on schodzi ze sceny, a pod sceną cała brać muzyczna. Przeszedł mnie dreszcz, bo Metheny pokazał na mnie i powiedział "this is a great drummer". A Dutkiewicz na to: "no, this is a guitar player". Pat Metheny powiedział, że w takim razie musi mnie posłuchać i tak pojechałem do Nowego Jorku - opowiadał Apostolis Anthimos.

Z okazji jubileuszu artysty, we wtorek (11.05) w Dwójce zabrzmi autorski koncert w sali katowickiego NOSPR-u z kwartetem i gośćmi specjalnymi. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź jubileuszowego koncertu 


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Piotr Metz

Gość: Apostolis Anthimos (multiinstrumentalista)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Urodziny Wandy Szajowskiej. Wybitna pianistka skończyła 110 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:53
Odśpiewaniem uroczystego "200 lat" i wręczeniem przyznanego przez prezydenta Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości uczczono w piątek (12.02) w Krakowie 110. urodziny Wandy Szajowskiej - najstarszej Małopolanki i prawdopodobnie najstarszej pianistki na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Budując mosty” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:54
Polskie Radio dla Zagranicy świętowało niedawno 85. urodziny. Jak wygląda codzienna praca redakcji? Co mówią o niej słuchacze?
rozwiń zwiń