X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marilyn Monroe - kobieta nieodkryta i niezrealizowana

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 17:00
Gdyby żyła, skończyłaby właśnie 88 lat. Marilyn Monroe, czyli Norma Jane Baker, którą za życia otaczało nieustanne zainteresowanie i uwielbienie, do dzisiaj pozostaje legendą i zagadką. - Gdyby znalazła czas na rozwijanie samej siebie, mogłaby być świetną poetką - mówi Agata Kozak, znawczyni wierszy aktorki.
Audio
  • O życiu, problemach osobistych, demonach, a także talentach, małżeństwach i dzieciństwie Marilyn Monroe - rozmowa z Olą Jatczak i Magdą Maksymiuk (Czwórka/Ściąga z popkultury)
  • Wiersze Marilyn Monroe wraz z komentarzem m.in. Agaty Kozak (Czwórka/Ściąga z popkultury)
Marilyn Monroe
Marilyn MonroeFoto: PAP

Marilyn
Marilyn Monroe, lata 60./PAP

Wielu zastanawia się dziś, kto tak naprawdę wymyślił Marilyn Monroe, kto przefarbował tę szatynkę na blond i nauczył mówić ją w tak uwodzicielski sposób? Była piękna i utalentowana, jednocześnie przytłoczona sławą. Kochana i samotna. Nieustannie zmagająca się ze swoimi demonami. Tak naprawdę była nieśmiała. Latami cierpiała na bezsenność, a kiedy nie mogła spać, czytała - wszystko, od Hemingwaya po Freuda. Jej trzeci mąż, dramaturg i scenarzysta Arthur Miller, powiedział jednak, że nie widział, by kiedykolwiek którąkolwiek z tych książek skończyła.

Niewielu wie, że znana ze srebrnego ekranu gwiazda próbowała pisać wiersze. - Nie można jej uważać za głupiutką gwiazdkę - mówi Agata Kozak, tłumaczka książki "Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy". - Z lektury tego, co tworzyła, wyłania się obraz osoby poszukującej, starającej się zrozumieć świat i siebie w tym świecie. Nieszczęśliwej i niespokojnej. W jej tekstach widać udrękę, a czasami naiwność.

Marilyn
Marilyn Monroe, lata 40./PAP

Jak przyznaje Magda Maksymiuk, amerykanistka i wielbicielka kina amerykańskiego, role "głupiutkiej blondynki", które grywała w filmach, miały duży, negatywny wpływ na jej samoocenę i samopoczucie. - Wielokrotnie wspominała w wywiadach, że może być mądra, jeśli chodzi o sprawy ważne, ale mężczyźni niekoniecznie ją taką lubią - mówi gość "Ściągi z popkultury". - Zgrywała więc naiwną trzpiotkę, dzięki czemu wzbudzała także współczucie. To było dla niej bardzo istotne, bo przecież miała nieszczęśliwe dzieciństwo.

Postać Marilyn Monroe została wykreowana od A do Z i tak naprawdę z Normą, dziewczyną z sąsiedztwa, niewiele miała wspólnego. - Zarówno w kolorze włosów, jak i imieniu i nazwisku, a także w szeregu innych rzeczy, które w sobie zmieniła, wzorowała się na aktorkach minionego pokolenia - przekonuje w Czwórce Ola Jatczak z Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych. - Nie pamiętamy dziś, że kolor włosów Marilyn wziął się z tytułu filmu "Platynowa blondynka" z lat 30., a cały jej wizerunek skopiowany był z Jean Harlow.

Więcej informacji o życiu, literackiej pasji i "demonach" Marilyn Monroe w nagraniach z audycji "Ściąga z popkultury". Zapraszamy do wysłuchnia!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Czarnecka i jej "Hera, koka hasz, LSD" królują w sieci

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:00
Piosenka "Hera, koka hasz, LSD" z repertuaru Tiger Lillies w wykonaniu Karoliny Czarneckiej na 35. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej błyskawicznie stała się hitem internetu. W Czwórce młoda aktorka opowiada o tym występie i roli w warszawskim Och-Teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Radwan: aktorstwo to dialog z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 18:30
- To trudny zawód. Wymaga cierpliwości, pokory i wiary w siebie. Ale teraz, kiedy dyplom mam już w kieszeni, nie wyobrażam sobie, że miałabym robić coś innego - mówi w "EX Magazine" aktorka Aleksandra Radwan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Grycewicz - aktorka, która nie boi się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 17:30
Anna Grycewicz jest twarzą multimedialnego słuchowiska Czwórki "Długa ziemia". Ciekawość to coś, co skłoniło ją, żeby wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń