Mini weszła na salony dzięki królewskiemu dekretowi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 10:30
W tym roku popularna spódniczka obchodzi 50. urodziny. U swych początków była ona symbolem i towarzyszką feminizmu, rewolucji obyczajowej oraz seksualnej.
Audio

- Mini pojawiła się w 1962 roku w jednym z modnych butików swingującego Londynu. Zawojowała ulice, wybiegi i sklepy, zaszokowała skostniałe brytyjskie społeczeństwo - tak w historię tej kreacji wprowadza Czwórkowa dziennikarka Ewelina Grygiel. - Mini pojawiła się za sprawą Mary Quant, młodej angielskiej projektantki, która nie spodziewała się, że jej pomysł przejdzie do historii.

Nie bez znaczenia są czas i miejsce, w którym pojawiła się ta spódniczka. W 1962 roku Londyn był  jednym z najważniejszych centrów kultury w Europie, a nawet na świecie. Świadkiem rozwoju mody, sztuki i muzyki. To czasy The Rolling Stones i The Beatles. Mimo to krótka spódniczka wywołała skandal. A dziś jest postrzegana jako symbol przemian tamtej dekady, rozkwitu feminizmu, rewolucji obyczajowej i seksualnej.

- Mini zrobiła pierwszy krok naprzód w połowie lat 60., kiedy królowa zdecydowała się wydać dekret o długości spódnic, które mogły się kończyć 7 cm ponad kolano, ale nie dalej - wyjaśnia Magdalena Ignatowicz z ofeminin.pl. - Mary Quant, początkowo krytykowana za pokazywanie kobiecych nóg, kilka lat później dostała order za ubranie dla królowej.
Magdalena Zabierzowska ze Szkoły Stylu, opowiadając historię spódniczki, sięga głęboko w historię. - W średniowieczu przedstawiciele obu płci nosili mini. Miały je także spartańskie kobiety oraz panie z azjatyckiego ludu Miao. Prekursorami mini były już wspólnoty plemienne - wyjaśnia stylistka.
- Lata 80. i 90. troszeczkę zapomniały o mini. Ale księżna Diana z powrotem przywróciła ją na salony i do życia publicznego - wyjaśnia Zabierzowska. - Współcześnie krótkie spódniczki kojarzy się z punkowo-rockowym "ostrym lookiem". Myślimy zazwyczaj o dżinsowej podartej spódnicy z ćwiekami lub o spódnicy skórzanej.

Jakie były dalsze losy mini, jak jest przyjmowana w XXI wieku i czy krótka spódnica przyjęła się w PRL, dowiesz się, słuchając całej audycji Eweliny Grygiel "Ściąga z Popkultury.

(pj)

Prowadząca

Prowadząca "Ściągę z Popkultury" - Ewelina Grygiel i wydawca - Justyna Dżbik.

Czytaj także

Łagodna Pianka zagrała w Czwórce. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:00
W "Ministerstwie Dźwięku" wystąpił zespół Łagodna Pianka. Posłuchajcie jak brzmi grupa obecnie uważana za jeden z najlepszych polskich zespołów bez wydanej płyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pezet: myślałem, że nie dokończę tego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 07:00
Pezet i Małolat opowiedzieli w Czwórce o kulisach nagrania i wydania albumu "Live In 1500m2", na którym znalazły się koncertowe wersje piosenek z bestsellerowego albumu "Dziś w moim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bueno Bros: bracia stworzeni dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 10:00
W czwartkowym "DJ Paśmie" gościem był Michał Trzciński, czyli połowa duetu Bueno Bros.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Red Hot Chili Peppers. Kalifornizacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 11:00
Polecamy kompletną biografię zespołu Red Hot Chili Peppers autorstwa Bartka Koziczyńskiego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Jarocinie wszystko było wolno

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 11:00
Uczestnicy dawnego Jarocina mówili, że panowała tam atmosfera ogólnej przyjaźni. Mieszkańcy miasteczka narzekali na "obdartych" gości, którzy jedzą sałatę rękami. Jak to się stało, że mówimy o dawnym i nowym Jarocinie?
rozwiń zwiń