X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdyby Casanova miał Facebooka, to by więcej "zaliczył"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 10:00
Giacomo Casanova opisał swoje romanse w "Pamiętnikach". Doliczono się 120 kobiet, które oczarował i uwiódł. W XVIII wieku wenecki karnawał był wspaniałą okazją do miłosnych podbojów.
Audio

Giacomo Casanovę znamy dzięki licznym podbojom miłosnym. W swych pamiętnikach opisał pikantne historie, które zapewniły mu sławę uwodziciela. Goście Niny Karczmarewicz: Julia Wollner redaktor naczelna magazynu o Włoszech "La Rivista" i Enrico Buscema z "Gazzetta Italia" twierdzą, że gdyby w XVIII wieku istniały serwisy społecznościowe, to Casanova oczarowałby więcej kobiecych serc.

- XVIII-wieczny karnawał w Wenecji sprzyjał romansom - opowiada Enrico Buscema. - Karnawał to było wielkie wydarzenia marketingowe, okazja by działały hotele, agencje towarzyskie. Wtedy znikały podziały społeczne. Wszyscy romansowali - bogaty z biednym, biedny z bogatym. Casanova był superkombinatorem - potrafił się dobrze sprzedać. Zawsze znalazł się na tej ekskluzywnej, vipowskiej części imprez - dodaje.

Julia Wollner zaznacza, że mimo licznych podbojów sercowych, życie Casanovy mogło być smutne. - Pochodził z ubogiej rodziny, jego rodzice byli aktorami, a to nie był w tamtych czasach zawód poważany - mówi Wollner. - Plotka głosi, że jego biologicznym ojcem był arystokrata i do tych arystokratycznych kręgów bardzo Casanovę ciągnęło - dodaje.

W życiorysie uwodziciela znajdziemy informację o zaangażowaniu w tworzenie loterii narodowej. Mimo to pieniądze nie trzymały się Casanovy. Przez całe swoje życie parał się różnymi zajęciami, studiował prawo, przez pewien czas wyglądało na to, że zostanie duchownym, miał epizody teatralne i śpiewacze (wtedy też podrywał śpiewacze, która udawała kastrata, by móc śpiewać w męskich grupach), udawał, że ma zdolności magiczne.

Bez wątpienia życiorys Casanovy jest bardzo bogaty - w jego opowieściach znajdziemy historię ucieczki z wiezienia, pobytu w Polsce, miłosną historie pełną uczucia. Nic dziwnego, że powstały liczne filmy o Casanovie i jego podbojach.

Mija właśnie 36 lat od amerykańskiej premiery filmu "Casanova" Federico Felliniego. - Fellini uważał swojego "Casanovę" za jeden z najlepszych filmów, które nakręcił, choć nie był to film, który zdobył powodzenie. Ten obraz docenia się dopiero teraz. Fellini stworzył sztuczny własny świat na ekranie - opowiada Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy.

Więcej o Casanovie, filmach o nim, a także o dzisiejszych Casanovach dowiesz się słuchając załączonej audycji Niny Karczmarewicz "Ściąga z Popkultury".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

21 lat po odejściu Freddiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 07:00
24 listopada minęło 21 lat od śmierci Farrokha Bulsary, powszechnie znanego jako Freddie Mercury i to o nim rozmawialiśmy w "Ściądze z popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czar bajek rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 10:00
W "Ściądze z popkultury" wracamy do czasów, kiedy imponowali nam Czterej Pancerni, dziewczyny chciały mieć pierścień Arabelli, a chłopcy - należeć do Załogi G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy nam śpiewał Elvis Presley

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 18:00
Bohaterem niedzielnej "Ściągi z Popkultury" był król rock-and-rolla, człowiek, którego śmierci nie przyjęły do wiadomości rzesze fanów.
rozwiń zwiń