Barbie ma 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 10:23
Jej pełne nazwisko brzmi Barbie Millicent Roberts. Przyszła na świat w stanie Kalifornia w 1959 roku. Od tego czasu miliony dziewczynek na świecie miały przynajmniej jedną lalkę Barbie.
Audio
Zdjęcie promujące wystawę lalek w Bergkamen
Zdjęcie promujące wystawę lalek w BergkamenFoto: dpa

Nadąża za modą, dba o figurę i z każdą dekadą jest coraz bardziej wyemancypowana. Była już badaczką dinozaurów, atletką, a nawet astronautką. Na przestrzeni pięćdziesięciu lat zmieniała też wymiary – współczesna lalka Barbie ma mniejszy niż w latach 90. biust i szersze biodra. Niezmienne są tylko marzenia o niej małych dziewczynek. Na czym polega fenomen lalki Barbie, i czy cokolwiek jest w stanie zachwiać jej pozycją sprawdziliśmy w "Ściądze z Popkultury".  
Barbie jest obecna nie tylko w domach małych dziewczynek i kolekcjonerów, była natchnieniem i tworzywem dla artystów.
Ta lalka ma też swoich portrecistów wśród najlepszych malarzy świata. Należą do nich m.in. Andy Warhol, Peter Max, Kenny Scharf. Barbie była też malowana jako "Dziewczyna z perłą", "Mona Lisa" czy uwieczniona jako "Wenus z Milo". Ale i na tym nie kończy się różowy świat.

Dziś świat Barbie uwieczniony jest w prasie, filmie, bajkach. W Muzeum Miejskim w niemieckim Bergkamen otwarto wystawę lalek Barbie, na której możemy oglądać blisko 700 różnych wcieleń Barbie, a to zaledwie ułamek z kolekcji inicjatorki wystawy.
Justyna Jaworska, kulturoznawczyni z Instytutu  Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że trudno ocenić wiek Barbie. Nie jest wiadomo czy ona ma lat 15 czy 20. Ta lalka od początku ma swoich przeciwników, nie jest łatwo znaleźć jej pozytywne cechy. - Jeśli Barbie czegoś uczy to uczy konsumować - zauważa gość Niny Karczmarewicz.
Jaka jest Barbie dzisiaj, kogo inspiruje i czyim symbolem się staje dowiesz się słuchając załączonej audycji "Ściąga z Popkultury". Słuchając audycji dowiesz się też co wspólnego z Barbie ma Steve Jobs.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zabawki
Czytaj także

Zabawki, które wstrząsnęły światem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 13:52
Chudy, Pan Bulwa, Rex i pies Cienki to wierna kompania Andy'ego, która musi zmierzyć się z nowym przybyszem - astronautą Buzzem Astralem, a ich przygody zmieniają oblicze filmu animowanego. Poznaj historię "Toy Story".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efron, Kidman i... brutalne morderstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 16:16
Nieodpowiedzialne dzieciaki, które zostają rodzicami, śledztwo w sprawie zabójstwa, z uzależnioną od samoopalacza nimfomanką i nastolatkiem relegowanym z colege'u, oraz zły Mrok, który zamienia dziecięce sny w koszmary – w tym tygodniu w kinie sporo będzie się działo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

10-latkowie pomagają dzieciom z Czadu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 14:44
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynie uszyli lalki, które będą zlicytowane, a pieniądze trafią do fundacji UNICEF.
rozwiń zwiń