Dziwak, neurotyk, geniusz kina - Woody Allen

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:00
- Jedyne czego żałuję w życiu, to tego, że nie jestem kimś innym - powiedział kiedyś Woody Allen. Fani jego twórczości mają na ten temat inne zdanie. Dla nich współczesne kino nie istnieje bez filmów tego reżysera.
Audio
  • Dziwak, neurotyk, geniusz kina - Woody Allen - audycja Niny Karczmarewicz (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
kadr z filmu Manhattan, reż. Woody Allen
kadr z filmu "Manhattan", reż. Woody AllenFoto: mat. prasowe

Chociaż jest obsypywany nagrodami, zaszczytami i otaczany kultem to jednak Woody Allen zachował ogromny dystans do samego siebie.

Bez wahania przyznaje się do licznych fobii - jest wśród nich m. in. strach przed hotelowymi łazienkami. Scenariusze nadal pisze na starej maszynie do pisania, a przy wejściu do muzycznego klubu, w którym grywa, znajdziemy informację "Nie rozmawiać z klarnecistą".

O największym neurotyku kina rozmawiamy z Januszem Wróblewskim oraz z nowojorskim przyjacielem Allena - Michałem Urbaniakiem. W nagraniach archiwalnych odszukaliśmy, co na temat swojej pracy ma do powiedzenia sam reżyser oraz artyści z nim współpracujący.

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM reżyser

Czytaj także

Janusz Wróblewski: Greenaway powiedział mi, że jestem bezczelny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:10
Najwięksi współcześni reżyserzy w szczerych rozmowach ze znanym krytykiem filmowym. 15 maja do księgarń trafili "Reżyserzy" Janusza Wróblewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlie Chaplin. Kochali go Picasso, Freud i Jackson

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 16:49
Prywatnie Chaplin był podobno nieśmiały i zamknięty w sobie. Mawiał, że "ci, co rozśmieszają ludzi cenniejsi są od tych, co każą płakać" i tej zasadzie był wierny właściwie do końca swoich dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska scena napisowa": seriale tłumaczą profesjonaliści, pasjonaci, a nawet więzienny strażnik

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:10
Odkąd Polacy zaczęli chętnie ściągać seriale z internetu szybko rozwinęła się "polska scena napisowa" - zjawisko, któremu postanowili bliżej przyjrzeć się naukowcy.
rozwiń zwiń