Bollywood - o miłości w tanecznym rytmie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 15:00
Mija 12 lat od premiery bollywoodzkiego hitu "Czasem słońce, czasem deszcz". Kino indyjskie rośnie w siłę, wciąż nie brakuje w nim tańca i śpiewu.
Audio
  • Bollywood - kino pełne tańca, śpiewu i miłości (Czwórka/Ściaga z Popkultury)
Bollywood - o miłości w tanecznym rytmie
Foto: Glow Images/East News

Urszula Woźniakowska kino indyjskie zna bardzo dobrze. W Polsce ukazała się jej książka pt. "Bollywood - pragnienie prawdy i tęsknota za mitem". Autorce udała się dostać do jednej z filmowych wytwórni Bollywoodu, ale wybrała się też do zwykłego kina.
- Tam do kina może chodzić każdy, ceny biletów są bardzo niskie, rosną wraz ze wzrostem standardu sali kinowej - mówi Urszula Woźniakowska. - Okazuje się, że w Indiach nawet najbiedniejsi ludzie, mieszkający w slumsach, mają w swoich domach odtwarzacze DVD i kaset wideo.

Kino w Indiach wygląda zupełnie inaczej niż w Europie. Nie dość, że Hindusi zazwyczaj wychodzą z kina na 5 minut przed końcem filmu, to seans filmowy wygląda jak wielka impreza.  - Widzowie dopowiadają dialogi, odpowiadają na pytania w zastępstwie za aktorów, matki przewijają dzieci, ludzie tańczą i śpiewają - opowiada gość Niny Karczmarewicz.

Urszuli Woźniakowskiej udało się też dostać do bollywoodzkiej wytwórni filmowej - była statystką na planie jednego z filmów. Spędziła tam wiele godzin, wśród tłumu ludzi. Dziś ocenia, że jest to najgorzej zorganizowany plan filmowy.
Ciekawy status w Indiach mają gwiazdy filmowe. Z jednej strony traktowane są jak celebryci, plotkuje się o nich, naśladuje się ich, a z drugiej strony robi się z nich bogów. W niektórych domach bardzo znani aktorzy mają poświecone im ołtarzyki.

Jak wygląda cenzura filmów Bollywoodu, kto finansuje produkcje i co mafia może mieć z tym wspólnego dowiesz sie słychając "Ściągi z Popkultury".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Indie kino
Czytaj także

Niezwykła podróż z Warszawy do Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:15
Już jutro, 8 grudnia, premiera bardzo ciekawego dokumentu "6 kroków". Obraz opiera się na teorii "sześciu stopni oddalenia" Stanleya Milgrama i został zrealizowany ze sporym rozmachem. Punktem docelowym był Meksyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patrycja Soliman: charakter przeszkadza mi w zawodzie aktora

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:40
- Nie robię oszałamiającej kariery, jestem aktorką, znaną głównie ludziom, którzy chodzą do teatru - powiedziała Czwórce Patrycja Soliman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzelak i Domańska: warto być aktorem, nie celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 13:35
- W Polsce w cenie nagle są ludzie, którzy nie mają wiele do zaprezentowania, niewiele osiągnęli, ale są sławni i każdy ich rozpoznaje, z czymś kojarzy. Są marką, bo są znani. To boli, gdy popularność jest ponad talentem - powiedziała Czwórce Aleksandra Grzelak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowcy wobec migracji. Nowy cykl w DSH

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:50
Historie o migracji we współczesnej Europie opowiedziane językiem kina przez wybitnych reżyserów znalazły się w programie nowego cyklu filmowego "Spojrzenie Ulissesa" w Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń