Jedyna i niepowtarzalna Audrey Hepburn

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 17:00
Audrey Hepburn jako dziecko śniła o zostaniu primabaleriną, ale marzenia te przekreśliła II wojna światowa. Aktorką została z przypadku, ale to dzięki swojemu talentowi i wytrwałości stała się legendą amerykańskiej kinematografii. W pamięci przyjaciół pozostała "skromną dziewczyną z sąsiedztwa".
Audio
  • Czym charakteryzował się styl Audrey Hepburn? Co wybitna aktorka wniosła do świata mody? (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
  • O życiu Audrey Hepburn, jej niezapomnianych rolach, życiu osobistym Nina Karczmarewicz rozmawiała z dziennikarką Magdą Micułą (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Audrey Hepburn
Audrey HepburnFoto: EPA/April Fonti/PAP

Audrey Kathleen Ruston przyszła na świat 4 maja 1929 roku w belgijskiej miejscowości Ixelles. Córka brytyjskiego bankiera Johna Victora Rustona i holenderskiej arystokratki, baronówny Elli van Heemstra, wielką karierę zrobiła jako Audrey Hepburn i do dziś uważana jest za ikonę stylu oraz jedną z najpiękniejszych aktorek w historii.

Aktorką została tylko dlatego, że… musiała po prostu znaleźć pracę i traf chciał, że padło na film. - To była niezwykle utalentowana dziewczyna. Wyróżniała się w wielu dziedzinach, ale nie do końca wierzyła w swoje siły i miała ogromną pokorę wobec własnej pracy, dokonań - opowiada dziennikarka Magdalena Micuła i dodaje, że Hepburn do  końca życia właściwie bardziej czuła się baletnicą niż aktorką.

- Audrey poświęciła wiele pracy, by zrealizować marzenie o tańcu – mówi ekspertka. - Wojna jednak przekreśliła jej plany, a zarazem położyła duże piętno na całej karierze. Po latach okupacji jej ciało było strasznie wyniszczone, co spowodowane było głodem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak Audrey Hepburn zakochała się w Rzymie

Karierę aktorską Hepburn rozpoczęła w 1951 roku i już trzy lata później osiągnęła ogromny sukces. Za rolę w filmie "Rzymskie wakacje" otrzymała Oscara. Do tego wyróżnienia dołożyła statuetki BAFTA i Złotego Globa, dzięki czemu została pierwszą kobietą, której udało się skompletować najważniejsze aktorskie wyróżnienia za pojedynczą rolę. Miała wówczas zaledwie 25 lat i świat kina u stóp. - To było coś niesamowitego! Nagle mała, młodziutka, skromna dziewczynka dostaje nagrodę, o której marzą największe gwiazdy - opowiada gość Czwórki w "Ściądze z Popkultury".
Odbierając Oscara Hepburn zachowała się zadziwiająco spokojnie, ale to wcale nie znaczy, że nie towarzyszyły jej duże emocje. Na scenie rzeczywiście była opanowana, natomiast potem wychodząc z toalety zapomniała zabrać statuetki. - Zorientowała się dopiero stając przed fotoreporterami, którzy chcieli ją sfotografować z nagrodą - dodaje ze śmiechem Micuła.

Co ciekawe, Audrey Hepburn potem już żadnego Oscara nie dostała, ale, co podkreśla gość Czwórki, w żadnym wypadku nie dlatego, że obniżyła loty bądź osiadła na laurach. - Była szalenie pracowita, ambitna, ale przede wszystkim skromna i pokorna. Miała dużo szacunku dla innych osób, stąd zawsze szczerze gratulowała koleżankom po fachu. Właśnie dlatego cieszyła się tak ogromną sympatią - mówi Micuła.

Kadr
Kadr z filmu "Rzymskie Wakacje"

W życiu prywatnym nie zawsze układało się jej tak dobrze, jak w zawodowym. Z pierwszym mężem Melem Ferrerem była związana czternaście lat. Z drugim, Andreą Dottim, o rok krócej. Nie brakuje głosów, że pierwszy z nich, aktor, związał się Audrey nie tylko ze względu na urodę i charakter. - Hepburn miała być, jako wielka gwiazda, jego przepustką do sławy, ale tak się nie stało. Mało kto o nim dzisiaj pamięta, a Audrey jest przecież wciąż ikoną. Był ponadto bardzo zaborczym mężczyzną i w pewnym momencie jego atencja była nie do zniesienia - opowiada rozmówczyni Nini Karczmarewicz.
W 1967 Hepburn porzuciła karierę aktorską i poświęciła się pracy jako ambasador dobrej woli UNICEF, występując na dużym ekranie niezwykle sporadycznie. Zmarła w 1993 na raka jelita, a pochowana została w szwajcarskim Tolochenaz.

(ac, pg)

Czytaj także

Magdalena Różczka: to, że mogę komuś pomóc to najjaśniejsza strona mojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 11:30
Delikatna, wrażliwa, o wielkim sercu - Magdalena Różczka to aktorka, która cieszy się największym zaufaniem publiczności. I szacunkiem, bo wszystkim tym, co dostała od życia potrafi dzielić się z innymi. Teraz gra w serialu "Lekarze", ale obiecuje, że za chwilę wróci na teatralną scenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń