Narciarstwo biegowe latem? Umożliwią to nartorolki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 14:00
- Produkcję nartorolek rozpoczęto w latach 30. ubiegłego stulecia. To projekt sprzed ponad 100 lat. Kiedyś biegano na nartach i trzeba było coś zrobić, żeby latem także móc trenować - tłumaczy w "4 biegu" Kasia Witek, instruktorka narciarstwa biegowego. 
Audio
  • Jak bezpiecznie jeździć na nartorolkach? (4 bieg/Czwórka)
Kasia Witek i nartorolki w Czwórce
Kasia Witek i nartorolki w Czwórce Foto: Czwórka

Kasia Witek Jeżdżąc na rolkach lub nartorolkach można rozwinąć prędkość nawet do 40 km/h

Jak przekonuje Kasia Witek, nartorolki produkowane są w dwóch podstawowych typach - terenowych i wyczynowych. - Te pierwsze mają pompowane kółka. Do tych nartorolek zakładamy buty sportowe. Mamy tu specjalne mocowanie, które stabilizuje nogę w kostce. Jest też hamulec, który zapewnia bezpieczeństwo. Nartorolki terenowe nadają się nawet na leśne dukty - wyjaśnia Kasia Witek. 

A czym od nartorolek terenowych różnią wyczynowe? - Wyczynowe są do podłoża równego, najlepiej asfaltu. Model ten ma wiązania, a nogę wkładamy w but narciarski. Ten sprzęt służy do poruszania się stylem klasycznym - mówi Kasia Witek. W rozmowie z Piotrem Galusem zaproszona instruktorka opowiada też o powstających i istniejących w Polsce trasach dla rolkarzy, jak bezpiecznie na nartorolkach hamować, w co się ubrać, aby móc ten sport uprawiać oraz dlaczego warto wziąć udział w Rolkowisku.

Kasia Witek Na nartorolki zawsze chodzimy w kasku. Dobrze też mieć ochraniacze

Ponadto w audycji mówimy o fascynatach biegów na szczyty wieżowców, dla których windy mogłyby nie istnieć, a budynki najlepiej, gdyby miały kilkadziesiąt pięter. Jak uczestnikom Sky Tower Run we Wrocławiu udało się pokonać 49 pięter, liczących 1142 stopnie?

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Kasia Witek (instruktorka narciarswta biegowego, Towarzystwo Narciarskie Biegówki)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/bch

Czytaj także

Spartan Race. Wyścig dla gladiatorów biegania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:30
To sport, społeczność i filozofia. - Ten bieg jest jak życie. Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać. Nie znasz rozstawienia przeszkód, nie masz pewności, jakie one będą rodzaju - opowiada Łukasz Łyczkowski, uczestnik zawodów Spartan Race. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie po biegunie. "Zamarzły mi nawet oczy"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 15:20
- Wieczorem, tuż przed planowanym startem, organizatorzy zaserwowali nam rosyjską kolację złożoną z kapusty kiszonej, śledzia i ziemniaków. Potem okazało się, że mamy właśnie okienko pogodowe i startujemy za dwie i pół godziny - wspomina Piotr Suchenia, zwycięzca maratonu na Biegunie Północnym.
rozwiń zwiń