Wspinaczka - sport dla każdego, na ściance lub na skałkach

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 17:32
Przełom sierpnia i września to najlepszy czas w roku by pobawić się w skałki. Jura Krakowsko-Częstochowska to dla początkujących wspinaczy dużo łatwego wspinania. Warto wcześniej poćwiczyć na ściance. 
Hubert Przytuła
Hubert PrzytułaFoto: Piotr Galus/Czwórka

pap_Julia Maciuszek 1200.jpg
Od akrobatyki do OCR. Julia Maciuszek zdradza, jak zostać ninją

Na ściance wspinaczkowej kolory chwytaków oznaczają poziom trudnosci wybranej trasy - te łatwe mają dużo chwytaków i dziurek, na trudniejszych trzeba pokombinować i wykazać się większą siłą czy wytrzymałością. W skale wspina się inaczej, łatwiejsze trasy znajdziemy właśnie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. - Kiedyś zaczynało się od kursów skałkowych - uczono się asekuracji - wspomina Hubert Przytuła, sportowiec od lat związany ze światem wspinaczki. - Dziś przeważnie osoby, które przychodzą na ściankę, łapią bakcyla i jadą w skały doskonalić swoje umiejętności - dodaje. 


Posłuchaj
12:59 czwórka 4 bieg 28.08.2020 wspinaczka.mp3 O wspinaczce na skałkach i na ściance opowiada Hubert Przytuła (4 bieg/Czwórka)

 

Posłuchaj także:


Dagmara Wawrzyniak_Czwórka Polskie Radio 1200.jpg
Dagmara Wawrzyniak i jej Cardiomasakra. "Zrób sobie figurę sarenki"

Wspinaczka jest stosunkowo nową dyscypliną - ma zaledwie 120 lat. - Początkowo wspinanie w skałach było treningiem przed prawdziwym górskim wspinaniem - mówi gość Czwórki. - Na początku XX wieku zaczęto to odkrywać, doceniać wspinaczkę pod Krakowem. Odkryciem w latach 50. Skałki Podlesickiej sprawiło, że ta dyscyplina rozkwitła - dodaje.

Dziś wybierając się czy to na skałki czy na ściankę Hubert Przytuła poleca założyć długie spodnie, tshirt i buty o jak najtwardszej podeszwie. Buty wspinaczkowe, jeśli chcemy, jak i uprząż możemy wypożyczyć na miejscu. Umiejętności też zdobędziemy na miejscu. 

- Wspinaczka to sport dla każdego - podkreśla gość Czwórki. - Każdy może tego spróbować - dodaje. 


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Hubert Przytuła

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 16.16

pj

Czytaj także

Dokąd na rowerze? Do Nowej Huty i na zajęcia jogi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:44
Pomysł na aktywne zwiedzanie Nowej Huty narodził się cztery lata temu. - Do oglądania architektury Nowej Huty dołączyliśmy wysiłek fizyczny, czyli przygotowaliśmy specjalne trasy rowerowe i spływy kajakowe - opowiada Marcin Pawlik z Nowa Huta Travel. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atleci w Chałupach. Czwórka była na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 11:00
W sobotę na plaży w Chałupach w strefie LoginLab, po raz drugi na Półwyspie Helskim (a po raz 15. w Polsce) rozgrywane były zawody atletów.
rozwiń zwiń