Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:00
Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexmak7

Turystyka "zjada" miejsce

Nadmierna liczba turystów jest od lat bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona. Ale zjawisko "overturismu" dotyczy także egzotycznych zakątków, w których do niedawna można było liczyć na spokój i odosobnienie. - Masowa turystyka "zjada" miejsce i jest to prawda znana od dawna. Zaczyna się od turystów-pionierów, którzy odkrywają dane miejsce. Publikują zdjęcia w sieci, robią relacje na Instagramie i piszą o tym na blogach. Za nimi jadą tam ich followersi, potem lokalna społeczność rozbudowuje turystyczną infrastrukturę i robi z ustronia atrakcję turystyczną - tłumaczy podróżnik  Tomasz Michniewicz. - Tak stało się m.in. w przypadku Tajlandii i wszystkich tropikalnych wysp, które leżą wokół równika. 

Posłuchaj
17:04 [CZWORKA]Czar Czworki 13 sierpień 2020 turysci.mp3 Overturism. O "urokach" masowej turystyki (Czat Czwórki/Czwórka) 

Morze ludzi nad morzem

W tym roku - z powodu pandemii - w popularnych europejskich kurortach jest mniej turystów niż zazwyczaj, za to Bałtyk i polskie góry przeżywają oblężenie. - Overturism to zjawisko, które coraz bardziej dotyczy naszego kraju, na co niestety nie jesteśmy przygotowani - przyznaje prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek. - Wzmożony ruch turystyczny ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne oraz na kondycję lokalnej społeczności. I o ile w tym roku, po zastoju spowodowanym lockdownem, nadmiar odwiedzających nie jest problemem, o tyle w kolejnych latach może być dyskusyjny - dodaje.

Posłuchaj także:

Glamping. Luksus na campingu

Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Jak zachować umiar w nadmiarze?

- Jestem rozdarta, bo z jednej strony mam świadomość, jak masowa turystyka wpływa na świat, a z drugiej sama chciałabym te miejsca odwiedzić i chciałabym pokazać je uczestnikom wycieczek - mówi pilotka i przewodniczka Monika Ścibor. - Dlatego staram się promować turystykę zaangażowaną i świadomą. Kiedy przygotowuję plan zwiedzania, staram się zejść z utartego szlaku. Nie organizuję wycieczek autokarowych, podczas których odhaczamy kolejne pozycje z listy. Bardziej stawiam na doświadczanie, a nie oglądanie. I to jest też to, czego oczekują ode mnie turyści.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek (ekspert turystyki kulturowej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu), Monika Ścibor (pilotka wycieczek, przewodniczka miejska, etnografka), Tomasz Michniewicz (podróżnik, dziennikarz)

Data emisji: 13.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

Czytaj także

Dlaczego nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 17:00
Jest kilka podstawowych reguł, których przestrzeganie daje nam możliwość bezpiecznego wypoczywania nad wodą. Niestety, albo ich nie znamy, albo uważamy, że nas one nie dotyczą, bo tylko w lipcu w Polsce utonęło 86 osób. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna polisa turystyczna z COVID-19 w pakiecie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 10:40
W ubiegłym roku na zagraniczne wakacje wyjechało 9 milionów Polaków. W tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - większość z nas nie planuje urlopu poza Polską. Ci, którzy się zdecydują, powinni pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Czy wystarczy karta EKUZ?
rozwiń zwiń