Dobry sen to lepszy trening. Jak spać, żeby się wyspać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:00
Żeby trening przyniósł jak najlepsze efekty, trzeba nie tylko ćwiczyć, ale też spać. - Możesz nie mieć najlepszej diety, możesz nie mieć najlepszego trenera i najlepszej suplementacji, ale o sen musisz zadbać, bo to się przekłada na wszystkie twoje działania - przekonuje dietetyk Paulina Ihnatowicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Zobacz
łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Podążaj za słońcem

Naukowcy twierdzą, że jako społeczeństwo cierpimy na niedostatek snu. I choć w pandemii teoretycznie moglibyśmy nadrobić te braki, to stres, praca zdalna oraz rozregulowany tryb życia nie dają nam takiej szansy. Nadal otacza nas za dużo bodźców, a smartfony czy laptopy nie pozwalają się wyciszyć. - Życie człowieka regulowane jest przez światło słoneczne, a nasz organizm dostosowany jest do rytmu dobowego. Wraz z zachodem słońca powinniśmy zacząć ograniczać korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie i nie wystawiać się na działanie żarówek o dużej mocy. W przeciwnym razie blokujemy w sobie wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu - tłumaczy gość Czwórki. 

Posłuchaj
16:08 CZWORKA 4 bieg - sen 29.01.2021.mp3 Aktywność fizyczna i sen - co mają ze sobą wspólnego? (4 bieg/Czwórka)

 

Zobacz
Africa Studio Shutterstock kręgosłup ból plecy 1200.jpg
Pandemię czujemy w kościach. Jak zadbać o kręgosłup?

Brak snu zwiększa ryzyko kontuzji

Problemy z zasypianiem, albo zbyt krótki sen, nie dają szansy organizmowi na regenerację, która jest niezbędna w przypadku osób uprawiających aktywny tryb życia. - Podczas snu organizm niweluje negatywne efekty treningów. Przyspiesza odbudowę mięśni, leczenie stanów zapalnych oraz pomaga uzupełnić zapasy energetyczne w komórkach. Niedobór snu może natomiast sprawić, że mikrourazy nie zdążą się zregenerować, będą się nawarstwiać i mogą doprowadzić do kontuzji - dodaje rozmówczyni Piotra Galusa.

Sprawdź także:

Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Wspinaczka - sport dla każdego, na ściance lub na skałkach

Zobacz
bieganie jesień para trening sport 1200.jpg
"Aktywność fizyczna to remedium na większość chorób"

Im lepiej śpisz, tym lepiej jesz

Dobry sen to także gwarant lepszej diety. - Kiedy się nie wysypiamy, w organizmie rośnie poziom hormonu głodu. Stąd napady "wilczego apetytu" i ogromna ochota na słodycze, którymi rekompensujemy brak energii - wyjaśnia dietetyk. - Tymczasem, kiedy źle sypiamy, a jednocześnie trenujemy, powinniśmy jeść mniej kalorii, bo nasz metabolizm, mimo ćwiczeń, jest spowolniony - podsumowuje Paulina Ihnatowicz.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Paulina Ihnatowicz (dietetyk, SanDiet.pl)

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Kasia Dziurska o formie "last minute": obróci się przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:00
- Nie jestem zwolenniczką szybkiego odchudzania. Taka nagła metamorfoza prawdopodobnie i tak obróci się przeciwko nam - przekonuje trenerka Kasia Dziurska.   
rozwiń zwiń