Masz katar, odpuść trening. Dlaczego warto to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 18:30
Są tacy, którzy twierdzą, że lekki katar czy ból głowy nie powinny być wymówką dla treningu. Tymczasem dodatkowe obciążenie dla organizmu, który walczy z infekcją, może pogorszyć sprawę i wydłużyć czas rekonwalescencji.
Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. Ale ćwicząc z infekcją możesz sobie zaszkodzić.
Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. Ale ćwicząc z infekcją możesz sobie zaszkodzić.Foto: shutterstock/Ahmet Misirligul

Zrezygnuj z siłowni

- Pójście na siłownię z przeziębieniem nie jest rozsądne. Choćby dlatego, że możemy zarazić innych - przekonuje Maciej Koźmiński, lekarz medycyny sportowej. - Poza tym to leży też w naszym interesie, bo zamiast wzmocnić, możemy nadwyrężyć swój organizm. 

Ćwicz w domu

Bo choć mówi się, że sport to zdrowie, to wszystko zależy od stopnia nasilenia infekcji. - Będę się upierał przy tym, że osoby chore nie powinny wychodzić do ludzi. Jeśli już mamy ćwiczyć, to róbmy to sami. Najlepiej w czterech ścianach, a nie na zewnątrz, zwłaszcza jeśli pada śnieg lub deszcz - przekonuje rozmówca Piotra Galusa. - Bieżnia, rower stacjonarny i umiarkowany wysiłek. Tak powinien wyglądać taki trening.

Nie przegrzewaj organizmu

Należy jednak pamiętać, że zarówno wysiłek związany ze sportem, jak i sama infekcja osłabiają organizm. - Dochodzi do spadku aktywności białych krwinek, czyli najważniejszych elementów układu odpornościowego. Do tego wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu - tłumaczy ekspert. - Krótkotrwały wysiłek może nie mieć aż takiego wpływu, ale godzinny trening na pewno będzie dla organizmu odczuwalny ujemnie.

Daj sobie czas na rekonwalescencję 

Angina, zapalenie oskrzeli czy COVID wyłączają z aktywności fizycznej. Ale także przy grypie nie warto ryzykować. - Są to ciężkie choroby, które dają realne powikłania, w tym ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i komplikacji neurologicznych - ostrzega lekarz. - Dlatego w takich sytuacjach nie tylko nie trenujemy, ale też nie wolno nam przystąpić do treningu przez trzy-cztery miesiące od zakończenia leczenia

Posłuchaj
08:03 CZWÓRKA 4 bieg - zdrowie 11.02.2022.mp3 Co się dzieje w organizmie, kiedy ćwiczymy, a jesteśmy chorzy? (4 bieg/Czwórka)

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: dr Maciej Koźmiński (lekarz medycyny sportowej)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 16.13

kul

Czytaj także

Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 tysięcy i ani kroku mniej. Trening z Robertem Korzeniowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 18:40
- Na Polu Mokotowskim w Warszawie ustanowiłem rekord Polski w chodzie na 20 km. Tutaj też regularnie spotykam się z ludźmi na treningach walkingowych - mówi mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. - Chodzimy dla przyjemności, dla sportu i dla zdrowia. I robimy to w grupie.
rozwiń zwiń