Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
Igor Fojcik
Igor FojcikFoto: Michał Walusza

Posłuchaj
09:23 CZWÓRKA 4 bieg - ninja 15.10.2021.mp3 Igor Fojcik - czy trening ninja może pomóc w uprawianiu sportów takich jak żeglarstwo i wspinaczka? (4 bieg/Czwórka) 

- Moi rodzice byli nauczycielami wychowania fizycznego w szkole i to im zawdzięczam pasję, która pozostanie ze mną już do końca życia - opowiada Igor Fojcik. - Uprawiałem różne dyscypliny, ale dopiero wspinaczka wciągnęła mnie na tyle, że postanowiłem poświęcić jej cały swój czas. 

Na pierwsze treningi na ściance chodziłem z tatą. Nie miałem trenera, tata mnie asekurował. Wszystko robiłem intuicyjnie. Patrząc z perspektywy czasu nie było to najmądrzejsze, bo przydałaby mi się strukturyzacja treningu Igor Fojcik  

Do największych osiągnięć sportowych gościa Czwórki należą III miejsce na Akademickich Mistrzostwach Europy w Splicie we Wspinaczce Sportowej oraz pięciokrotne Mistrzostwo Polski we Wspinaczce Sportowej w Juniorach i Młodzieżowcach. - Na pierwsze zawody w Gierałtowicach namówiła mnie koleżanka z żeglarstwa. Wziąłem w nich udział bez żadnego przygotowania i ku mojemu zaskoczeniu, w konkurencji na czas, dostałem się do mini-finału - wspomina. - To był dla mnie znak, że mam predyspozycje, żeby uprawiać tę dyscyplinę. 

Posłuchaj także:

Są różne systemy treningowe jeśli chodzi o ćwiczenie siły palców. Ale przede wszystkim trzeba dużo się wspinać. Dla osób zaawansowanych polecałbym także trening zwisów na chwytotablicy Igor Fojcik 

Igor Fojcik podkreśla, że choć sam zaczął się wspinać jako nastolatek, to i starsze osoby, w wieku 40 lat, poradzą sobie na ściance. - Ważna jest kontrola motoryczna ciała i silne palce, bo to, co nas utrzymuje przy ścianie, to właśnie siła naszych rąk - tłumaczy. - Trzeba też umieć ułożyć się na ścianie, czyli ważna jest technika. Bo wspinaczka to nie tylko podciąganie się, ale przede wszystkim jakość ruchu i to, że trzymamy się ścianki.    

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Igor Fojcik (@igor_fojcik)

Zobacz
akrobatyka ivanovgood pixabay 1200.jpg
Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Ostatnio gość audycji wziął udział w polskiej wersji japońskiego programu "Ninja Warrior". Wygrywał kolejne eliminacje i wyścig na Power Tower, a w finale zmierzył się z legendarną Górą Midoriyama. - Wspinaczka na pewno mi w tym pomogła, ale też to, że ogólnie jestem sprawny i umiem kontrolować swoje ciało. Mam wrażenie, że wszystkie doświadczenia ruchowe, które zdobyłem w życiu, przyczyniły się do tego zwycięstwa - dodaje rozmówca Piotra Galusa.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Igor Fojcik (wspinacz, trener personalny i uczestnik programu "Ninja Warrior Polska")

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Trener Remigiusz Stachelek radzi, jak mieć szczupłą sylwetkę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 13:20
Przedwiośnie to czas, w którym popełniamy najwięcej błędów w dbaniu o szczupłą sylwetkę. - Na siłowni mieszamy treningi, nie znamy właściwej kolejności wykonywania ćwiczeń i odchudzamy się na siłę - wyjaśnia Remigiusz Stachelek i podpowiada, co zrobić żeby mieć lepszą sylwetkę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:00
Są tacy, którzy porównują ją do tańca, dla innych to rodzaj gimnastyki artystycznej. W akrobatyce powietrznej liczą się regularne treningi, które szybko przynoszą widoczne efekty. 
rozwiń zwiń