Ćwiczenia w parach - zabawne i pożyteczne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 10:51
Mimo gorącego lata Gosia Mączyńska nie odpuszcza i wciąż prowadzi treningi. Zaznacza, że nie ćwiczy w upale, wykorzystuje klimatyzowane sale, wczesne godziny poranne lub wieczory. Chętnie trenuje z partnerem, do czego zachęca też innych, i podpowiada, jak to robić. 
Gosia Mączyńska w Czwórce
Gosia Mączyńska w CzwórceFoto: Piotr Galus/Czwórka

Gosia Mączyńska, w sieci znana jako maczifit, lubi być w ruchu - zamiast siedzieć, woli stać, chodzić, ruszać się. Jako jedna z niewielu trenerek w Polsce nie używa zegarka do liczenia kroków. Przyznaje, że w ogóle tego nie potrzebuje. - Swoim podopiecznym proponuję, żeby wybierali aktywność fizyczną, która jest naturalna i sprawiała im przyjemność. Która może wejść w ich codzienność na stałe - mówi gość Piotra Galusa. - Zegarków do liczenia kroków też im nie proponuję, ale jak chcą, to mogą z nich korzystać, zwłaszcza gdy jest to dla nich motywujące - dodaje. 

Upał a treningi 

W ostatnich dniach upały dały nam się mocno we znaki. Gosia Mączyńska podkreśla jednak, że możemy wciąż ćwiczyć, ale w klimatyzowanych pomieszczeniach, ewentualnie wczesnym rankiem lub wieczorem. - W innym przypadku ćwiczenia w upale mogą się źle skończyć, np. udarem słonecznym, przegrzaniem. Szczególnie duże problemy mogą mieć osoby z nadwagą, nadciśnieniem czy problemami z krążeniem - wymienia instruktorka. Piotr Galus podpowiada też, żeby z klimatyzacją nie szaleć. Temperaturę ustawiać o maksymalnie 10 stopni mniej niż jest na zewnątrz, a podczas ćwiczeń nie stawać bezpośrednio pod nawiewem. 

Wspólny trening - pary na siłowni

- Wspólny trening to na pewno fajna motywacja i spędzanie czasu - wyjaśnia Małgosia Mączyńska, która też robi wspólne treningi z partnerem. - To trening z bonusami, bo dbamy o zdrowie, wspólnie dzielimy pasję, dbamy o aktywność fizyczną i wygląd - dodaje. 

Problemem zostają ćwiczenia przeznaczone obu płci. - My robiliśmy razem ćwiczenia na klatkę piersiową. Mój partner wycisnął więcej, bo z natury mężczyźni mają tę klatę piersiową większą, kobiety zazwyczaj bardziej dbają o nogi - wyjaśnia gość Czwórki. - Podczas wspólnego treningu ja na chciałam mu dorównać, pokonywałam swoje granice, jeśli chodzi o obciążenie czy wytrzymałość. Ten trening dla mnie jest trochę zabawny, wygłupiamy się przy tym. Dodatkowe endorfiny się uwalnianą - dodaje. 


Posłuchaj
16:19 czwórka 4 bieg 01.07.2022.mp3 Małgosia Mączyńska opowiada o ćwiczeniach w parach i treningach w czasie upału (4 bieg/Czwórka)

 

I kobiety, i mężczyźni powinni ćwiczyć całe ciało. Dlatego panie nie powinny unikać ćwiczeń klatki piersiowej, tzw. wyciskania. - Klatka piersiowa to stelaż dla naszego biustu. Często obserwujemy, że kobiety mają przykurczoną klatkę piersiową, zapadniętą. Wizualnie wygląda lepiej, gdy mamy ja zbudowaną, trzyma nas w pionowej postawie - wyjaśnia trenerka. - Fajnie, żeby sylwetka była symetryczna. Nie można się skupiać tylko na pupie i brzuchu - dodaje. 

W parze każdy może mieć swoje ulubione ćwiczenia. Podczas treningu możemy się nimi wymieniać albo zdecydować, że dany trening prowadzi jedno z nas, a następny - drugie. 

Propozycje ćwiczeń 

Na siłowniach coraz częściej widać pary, które trenują razem. 

- Możemy zacząć od takiego ćwiczenia: łapiemy się za bary, mężczyzna kładzie kobiecie dłonie na ramionach, kobieta robi to samo. Ręce wyprostowanie w łokciach. Naszym zadaniem jest lekko nadepnąć drugą osobę - mówi Piotr Galus. - Podobne ćwiczenie możemy zrobić w przysiadzie - wtedy próbujemy wywrócić drugą osobę - podpowiada gość Czwórki. 

Kolejną propozycją są brzuszki łączone. - Możemy usiąść przodem do siebie, zapleść nogi i ćwiczyć, a po każdym "brzuszku" przybijać sobie piątki - podpowiada Małgosia Mączyńska. 

Mężczyźni mogą też robić pompki z partnerką na plecach. Ćwiczenia w parach sprawdzają się świetnie przy rozciąganiu. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Małgorzata Mączyńska (trenerka personalna, instruktorka fitness)

Data emisji: 01.07.2022

Godzina emisji: 16.14

pj

Czytaj także

Czy w sporcie zawsze trzeba wygrywać?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 18:00
Kuba Kleniewski, sportowiec i fizjoterapeuta, przyznaje, że przez lata "cisnął" w każdej dyscyplinie sportowej, jaką uprawiał. Dziś zwolnił. W Czwórce opowiada, co zyskał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

SUP joga na śląskim stawiku i w każdym studiu natury

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:08
SUP joga to połączenie jogi i deski SUP, na której się pływa stojąc i używając wiosła. Wzmacnia ciało i poprawia balans, ale przede wszystkim uczy uważności na siebie i naturę. 
rozwiń zwiń