Co łączy tenis z szachami? "Wyprzedzenie ruchu przeciwnika"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 19:00
Pomaga w walce z depresją i ze zbędnymi kilogramami. Okazuje się też, że rozwija kompetencje społeczne, poprawia refleks, a w deblu uczy współpracy. To wszystko daje nam tenis - jeden z najpopularniejszych sportów na świecie.
Tenis - jeden z najpopularniejszych sportów na świecie.
Tenis - jeden z najpopularniejszych sportów na świecie.Foto: bezikus/Shutterstock.com

Tenis jest drogi, ale...

- Im wcześniej zaczniemy naukę gry w tenisa, tym lepiej. Ale trening pięcio- czy sześciolatka bardziej przypomina zabawę, w której rozwija się sprawność dziecka - wyjaśnia trener Radosław Siczek. I choć przyznaje, że to nadal sport drogi, to jego zdaniem, teraz jest idealny, żeby rozpocząć tę przygodę. - Wiosną i latem wynajęcie kortu kosztuje dużo mniej niż w miesiącach zimowych, bo nie musimy płacić za ogrzewanie. Poza tym w tenisa możemy też grać na niektórych "Orlikach" - dodaje.  

Szachowe ruchy na korcie

Tenis wymaga szybkości, gibkości i wytrzymałości. A kiedy dojdziemy już do poziomu rywalizacji, włączają się także aspekty psychiczne. Tenis jest jednym z najbardziej wymagających psychologicznie sportów - przekonują eksperci.  Jak się okazuje, nauce gry w tenisa sprzyjają… szachy. - W szachach generalnie chodzi o to, żeby pokonać przeciwnika jednocześnie mając na uwadze to, co on planuje. Bo jeżeli skupimy się tylko na sobie, to w jednej sekundzie możemy zostać zaatakowani  - podkreśla gość Czwórki. - I tak też wyglądają rozgrywki na najwyższym, tenisowym poziomie. Zawodnicy i trenerzy robią statystyki, skupiają się na mocnych i słabych stronach przeciwnika, i według tego tworzą odpowiednie strategie.

Sparing - meczy czy podrzucanie piłek?

- Miałem przyjemność być sparingpartnerem na zgrupowaniu tenisowej kadry Polski. Sparingi to nie są mecze, bo tutaj gra się "pod drugą osobę". Jako sparingpartner musisz być skoncentrowany, żeby zawodniczka czy zawodnik wyniósł jak najwięcej z treningu - wyjaśnia rozmówca Piotra Galusa.

Sprawdź też:

Największe gwiazdy, największe korty i najmniejsza publiczność

Radosław Siczek. wrócił właśnie z Paryża, gdzie trwa French Open. O Puchar im. Rolanda Garrosa walczy w tym roku "pierwsza rakieta świata", czyli Iga Świątek. - Iga, jako ta najlepsza, zawsze jest ustawiana do gry na największym korcie. Dla widzów to mało komfortowe rozwiązanie, bo miejsca siedzące są oddalone i umieszczone na dużej wysokości. Mało co jest z nich widać - opowiada gość Czwórki. - Na mniejszych kortach jest większa przyjemność z oglądania tego sportu, bo nic tu nie ogranicza pola widzenia.

Posłuchaj
20:45 CZWÓRKA 4 bieg - tenis 02.06.2023.mp3 Tenis - jak rozpocząć grę? (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Radosław Siczek (trener tenisa)

Data emisji: 02.06.2023

Godzina emisji: 14.14

kul

Czytaj także

Tańcz. "Poznasz siebie, nauczysz się innych i będziesz wolny"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:40
Taniec jako element sportu, rekreacji, dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne, wpływa na sferę biologiczną. Jako część życia duchowego i intelektualnego, a także źródło emocji współtworzy sztukę i rozrywkę. - Taniec to wolność, relaks i radość - mówi choreograf Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roxie Węgiel: lubię sztuki walki, w ten sposób wyrzucam emocje

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 16:50
Jako 13-latka wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, mając lat 18, wydała płytę, na której prezentuje zupełnie nowe oblicze. Roxie Węgiel cały czas jest w formie. Nie tylko muzycznej, ale też fizycznej.  
rozwiń zwiń