Polskie Radio
Section05
szachy

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Szachy z ministrem, wizyta w MSZ, obiad z szefem MON. Członkowie rządu włączają się w finał WOŚP

Ministrowie zaangażowali się w tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach akcji można wylicytować m.in. partię szachów z ministrem finansów Andrzejem Domańskim; pióro, którym minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała wniosek o środki z KPO; spotkanie z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, który oprowadzi po swoim resorcie, czy obiad z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOŚP Radosław Sikorski Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Ministerstwo Finansów MSZ Ministerstwo Edukacji Narodowej Jerzy Owsiak szachy WOŚP 2024 Barbara Nowacka Władysław Kosiniak-Kamysz MON społeczeństwo

Polak nie podał ręki Rosjaninowi, będzie kara? Jest decyzja

Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda nie stanął na podium mistrzostw świata w szachach błyskawicznych, które rozegrano w uzbeckiej Samarkandzie, ale światowe media informowały o zachowaniu naszego arcymistrza przed meczem z Rosjaninem Denisem Chismatułlinem. Polak nie podał ręki rywalowi, który otwarcie popiera inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. Czy Polakowi grozi kara? Sprawę skomentował Rosjanin. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT inne dyscypliny szachy Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda nie podał ręki rywalowi z Rosji. Protest polskiego szachisty

Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda zajął 10. miejsce na mistrzostwach świata w szachach błyskawicznych, które rozegrano w uzbeckiej Samarkandzie. Więcej niż o samej grze naszego arcymistrza mówiono jednak o jego zachowaniu po meczu z Rosjaninem Denisem Chismatułlinem. Polak nie podał ręki rywalowi, który otwarcie popiera inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  SPORT inne dyscypliny szachy Jan-Krzysztof Duda

Chcesz mieć lepsze życie? Zacznij grać w szachy

Na świecie ponad miliard osób gra w szachy, i ta liczba stale rośnie. - Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla świata, bo szachy uczą myślenia scenariuszowego, myślenia o końcowym celu i skłaniają do zastanowienia się, jak druga osoba może zareagować na nasz ruch. Co bardzo pomaga w zarządzaniu ryzykiem  - opowiada Michał Kanarkiewicz znany w sieci jako SzachMajk. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby szachy Kamil Jasieński

Szachy w Operze Krakowskiej. Polski mistrz zagra z czołówką

Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda zagra wreszcie o wielką stawkę w swoim ukochanym Krakowie. Już 19 czerwca 2023 roku w Operze Krakowskiej odbędą się mistrzostwa Europy par w szachach błyskawicznych. Mistrzostwa są imprezą towarzyszącą Igrzyskom Europejskim 2023 i jednym z największych wydarzeń szachowych w naszym kraju w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  szachy inne dyscypliny Jan-Krzysztof Duda SPORT Kraków igrzyska europejskie 2023