Polskie Radio
Section05
szachy

"Złote czasy" - audycja dokumentalna Jakuba Tarki

Audycja dokumentalna o złotym okresie w historii polskich szachów. W 20-leciu międzywojennym szachy stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn (w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiwa Rubinstein, Ksawery Tartakower, Emanuel Lasker, Dawid Przepiórka i wielu innych). 
Zobacz więcej na temat:  reportaż szachy Jakub Tarka

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa lockdown serial

Piąty remis arcymistrza w Madrycie. Polak wciąż niepokonany

Piąty mecz i piąty remis Jana-Krzysztofa Dudy w szachowym turnieju kandydatów w Madrycie. Tym razem polski arcymistrz podzielił się punktami z Francuzem Alireza Firuzdżą. W klasyfikacji generalnej Duda spadł z trzeciego na piąte miejsce (2,5 pkt). Punkt więcej ma lider - Jan Niepomniaszczij, występujący pod flagą Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Zobacz więcej na temat:  szachy Jan-Krzysztof Duda SPORT inne dyscypliny

Prestiż i 40 tysięcy USD. Jan-Krzysztof Duda pokonał elitę

Jan-Krzysztof Duda wygrał w niezwykle silnie obsadzonym turnieju szachowym rozgrywanym w Warszawie. Ostatniego dnia rywalizacji, po pasjonującej końcówce, wyszedł na prowadzenie i ostatecznie triumfował w zawodach rozgrywanych w Muzeum Polin. To znakomity wynik i wspaniała reklama dla polskich szachów. Zawody odniosły także duży sukces organizacyjny, a pojedynki najlepszych szachistów przyciągnęły do stolicy tysiące widzów.
Zobacz więcej na temat:  SPORT szachy Jan-Krzysztof Duda

Udany występ Jana-Krzysztofa Dudy

Jan-Krzysztof Duda zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej silnie obsadzonego turnieju, który rozgrywany jest w centrum konferencyjnym warszawskiego Muzeum Polin. Polski arcymistrz zaliczył w sobotę najlepszy dzień i nadal pozostaje w grze o zwycięstwo w całych zawodach. W sobotę zakończyła się rywalizacja w szachach szybkich, od niedzieli rozpocznie się walka w szachach błyskawicznych. Po trzech dniach rywalizacji liderem jest pięciokrotny mistrz świata – Vishy Anand z Indii.
Zobacz więcej na temat:  SPORT szachy Jan-Krzysztof Duda

Kasparow chwali Polaka. "Macie wschodzącą gwiazdę"

- Macie w tej chwili młodą wschodzącą gwiazdę, jednego z najbardziej perspektywicznych graczy Jana-Krzysztofa Dudę - mówi wielokrotny mistrz świata i legenda szachów Garri Kasparow. Arcymistrz z Wieliczki jest jednym z faworytów turnieju w ramach Grand Chess Tour Superbet Rapid & Blitz Poland 2022, który odbywa się w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  szachy Jan-Krzysztof Duda SPORT Warszawa Garri Kasparow wojna na Ukrainie