Polskie Radio
Section05
szachy

Przez szachy do gwiazd – w SOM Chess Academy w Ugandzie

"Zmieniamy życie dzięki szachom, ruch za ruchem" – tak brzmi motto szkoły szachowej SOM Chess Academy, która działa w jednej z najbiedniejszych dzielnic Kampali. Wioletta Myszkowska, zainspirowana biograficzną książką "Queen of Katwe" Tima Crothersa opisującą życie jednej z absolwentek szkoły Phiony Mutesi, postanowiła odwiedzić to miejsce i porozmawiać z założycielem i dyrektorem SOM Chess Academy Robertem Katende.
Zobacz więcej na temat:  Wioletta Myszkowska Klub Trójki Trójka Afryka Uganda szkoła szachy społeczeństwo

TYLKO U NAS Legendarny szachowy arcymistrz Anatolij Karpow: Polak może zostać mistrzem świata

Anatolij Karpow, były szachowy mistrz świata, który gości w Warszawie przyznał, że zarówno Jan-Krzysztof Duda, jak i Radosław Wojtaszek mogą zdobyć kiedyś tytuł mistrza świata. Rosjanin, który przez 10 lat (od 1975 do 1985 r.) był najlepszym szachistą globu twierdzi, że potrzebne jest jednak spełnienie określonych warunków. Z legendą dyscypliny rozmawiał Tomasz Kowalczyk z Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  szachy SPORT TYLKO U NAS

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Patryk Kuniszewicz magazyn wakacyjny szachy zabawa hobby

Najstarsza gra planszowa w historii. Dlaczego warto grać w szachy?

20 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Szachów. Ustanowiony został w 1966 roku dzięki inicjatywie podjętej przez Międzynarodową Federację Szachową. Według tej organizacji w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy! Święto to, obchodzone jest w 178 krajach, gdzie odbywają się liczne imprezy tematyczne np. sesje jednoczesnej gry w szachy. Dlaczego warto grać w szachy? Czy dają korzyści każdemu graczowi? 
Zobacz więcej na temat:  gry planszowe szachy nauczyciel społeczeństwo gra Patryk Bedliński