Znajdź pracę w administracji Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:48
Jak dostać pracę w krajach UE i czy w ogóle warto się o nią starać? Ambasadorka Karier w UE Agnieszka Zakrzewska przekonuje, że praca w administracji unijniej nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie - może być spełnieniem marzeń i zawodowych aspiracji.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Zakrzewską o tym, dlaczego warto szukać pracy w unijnych instytucjach (Czwórka/Europejski lunch)
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli
Budynek Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: Sylwia Mróz/PR

Już 13 marca startuje otwarty konkurs na stanowiska unijnych urzędników. Imprezę organizuje EPSO, czyli European Personal Selection Office - Europejskie Urzędy Doboru Kadr. - Zatrudnienie w instytucjach unijnych wiąże się z pracą w międzynarodowym środowisku, bo mamy urzędników z 28 krajów członkowskich - tłumaczy Zakrzewska. - To duże wyzwania, ale dzięki temu żaden dzień nie jest taki sam. Można się spełniać zawodowo.

Jak przyznaje gość "Europejskiego lunchu", praca za unijnym biurkiem wcale nie musi oznaczać konieczności wypełniania dokumentów. - Zazwyczaj gdy mówimy o unijnych urzednikach, myślimy o europosłach albo komisarzach. Tymczasem tam pracuje ponad 40 tys. osób, więc możliwości jest mnóstwo - mówi Zakrzewska. - Są przeróżne stanowiska - od ekspertów ds. komunikacji, aż po makroekonomistów, także miejsce dla siebie znajdą tam zarówno studenci, jak i absolwenci wszystkich kierunków.

Polaków w unijnych instytucjach wciąż brakuje. - Mamy ok 2,5 tys. pracowników, a to niewiele, dlatego zachęcamy, by zamiast się bać, starać się dostać taką pracę. To nie jest niemożliwe - mówi Zakrzewska.

(kd / ac)

Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bez znajomości można znaleźć dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 17:33
Aby zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę, trzeba mieć wysokie kwalifikacje - taka jest teoria. Gdy jednak chodzi o zarządzanie zasobami ludzkimi w praktyce, ten model odbiega od rzeczywistości. - Problem dotyka zwłaszcza samorządy - przyznają eksperci w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana przepisów: łatwiejszy dostęp do niektórych zawodów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:04
Właśnie wchodzą w życie zmiany dotyczące sześciu zawodów, m.in. taksówkarzy, pilotów wycieczek i prawników. Co się zmieni? O ty porozmawiamy w Czwórce w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parytety. Czy w parlamencie powinno być więcej młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
Ostatnio głośno było o parytetach w polityce i biznesie. O swoje miejsce w zarządach spółek i sejmowych ławach walczyły kobiety. Czy właśnie nadszedł czas, by w ten sposób pomóc młodym ludziom znaleźć pracę?
rozwiń zwiń