Wolny rynek to jedna z podstaw UE

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 16:00
1 maja 2004 roku Polska weszła w struktury Unii Europejskiej. Staliśmy się tym samym jednym z elementów wspólnego rynku, co pozwala nam ubiegać się o pracę w innych krajach członkowskich, a polskim produktom zaistnieć w nich na zagranicznych półkach sklepowych.
Audio
  • Po wejściu do UE Polacy zyskali możliwość pracy w innych krajach członkowskich. Również dla polskich producentów i wytwórców otworzyło to nowe perspektywy (Czwórka/Europejski Lunch)
Flaga UE
Flaga UEFoto: Glow Images

- Wspólny rynek i jednolity rynek to pojęcia często stosowane wymiennie - mówi Krzysztof Kokoszczyński z portalu Euractiv. - Mówiąc najprościej jest to zniesienie wszelkich barier w wymianie handlowej pomiędzy krajami UE. Pozwala to na znacznie łatwiejszy przepływ usług i towarów - tłumaczy.

Właśnie takie znoszenie wszelkich barier i przeszkód na drodze handlowej oraz komunikacyjnej stało tak naprawdę za powołowaniem do życia Unii Europejskiej i było od poczatku jednym z jej założeń. - Zaczęło się to jeszcze w latach 50. od Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która zniosła bariery na wymianę tych właśnie, dwóch kluczowych wówczas, surowców. Stopniowo było to rozszerzane na coraz większą liczbę towarów i usług - wspomina Kokoszczański.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak fundusze z UE zmieniły Polskę

W przypadku dostępu do nowych rynków pracy, przepisy unijne okazały się dla wielu Polaków szansą na lepsze życie i godny zarobek. Jak ta sytuacja przedstawia się zaś, gdy patrzymy na towary? Czy zyskały on duże powodzenie w krajach Unii i są chętnie kupowane? - W zasadzie przez te dziesięć lat, od kiedy dołączyliśmy do Unii, eksport ten jest stały i wynosi ok. 75-80% do innych krajów członkowskich. Rynek UE jest jednak ogromny, więc w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że został zalany przez rzeczy z Polski. W porównaniu z Chinami nie stanowimy konkurencji - kończy rozmówca "Europejskiego Lunchu".
(ac/kd)

Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa potrzebuje imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 13:30
Eurosceptyków w Unii Europejskiej przybywa, jak grzyby po deszczu mnożą się też ugrupowania, które negatywnie oceniają dokonania europejskich przywódców i nie wróżą Unii niczego dobrego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica wstąpienia Polski do UE. Polak w Unii czuje się dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:00
Jak Polacy odnajdują się na europejskim rynku pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić w 10. rocznicę wejścia Polski do UE.
rozwiń zwiń