Europa potrzebuje imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 13:30
Eurosceptyków w Unii Europejskiej przybywa, jak grzyby po deszczu mnożą się też ugrupowania, które negatywnie oceniają dokonania europejskich przywódców i nie wróżą Unii niczego dobrego.
Audio
  • Dlaczego eurosceptyków przybywa? Jak jest przyszłość Unii Europejskiej? - rozmowa z drem Krzysztofem Iszkowskim (Czwórka/Europejski Lunch)
Europa potrzebuje imigrantów?
Foto: Glow Images/East News

- Ruchy i organizacje eurosceptyczne istniały od dawna - tłumaczy dr Krzysztof Iszkowski, europeista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Są tak samo stare jak sama Unia Europejska. Zyskują na popularności za każdym razem, gdy w krajach członkowskich następują okresy kryzysu, strachu, czy niepewności.
Jak mówi ekspert, tak było w latach 80., 90. i całkiem niedawno, podczas globalnego kryzysu. - W ostatnich latach nie dostrzegaliśmy szybkiego procesu pogłębiania integracji - mówi gość "Europejskiego Lunchu". - Dlatego wszelkie ruchy eurosceptyków zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że w następnej kadencji będą reprezentowane w unijnym parlamencie dużo silniej niż w obecnej.
To jednak, zdaniem dra Iszkowskiego, naturalny stan rzeczy. - Gdy ludzie czują się zagrożeni, głosują na partie, które oferują jakiegoś rodzaju utopię - mówi dr Iszkowski.
Jednym z niechlubnych przykładów jest Partia Wolności, holenderskie ugrupowanie polityczne, apelujące o donoszenie na imigrantów, obecnych w tym kraju, które "zdobywa serce mieszkańców". - To odwołanie do prostej recepty, czyli "wróćmy do tego, co było dawniej, bo dawniej było dobrze" - tłumaczy dr Iszkowski. - Ludzie z reguły pamiętają dobre rzeczy, a wymazują z pamięci te gorsze, które wymagają naprawy. Stąd ten pomysł, ale to oczywiście nie jest dobre rozwiązanie. Świat się zmienia i cała Europa potrzebuje imigrantów, takie są wskaźniki demograficzne.

(kd)

Czytaj także

Staż: niewolnictwo czy szansa na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:59
Staże bywają cennym doświadczeniem... ale bywają też zabójcze. Śmierć 21-letniego brytyjskiego praktykanta wywołała dyskusję i lawinę zwierzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowe, smutne, wesołe? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:10
- Zdjęciem, które załączamy do curriculum vitae powinniśmy "pozytywnie zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy" - mówi Krzysztof Kozerski, fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń