Poznaj historię teatralnym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:00
Dzięki Europejskiemu Szlakowi Teatrów Historycznych mamy możliwość odwiedzić ważne teatry na jedenastu zróżnicowanych trasach od Morza Czarnego, aż po kraje nordyckie.
Audio
  • O Europejskim Szlaku Teatrów Historycznych opowiada Monika Żytkowiak (Czwórka/Europejski Lunch)
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie nocą
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie nocąFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikimedia Commons

- Poczynając od Portugalii, przez Hiszpanię, Francję i kolejne kraje Europy próbujemy połączyć nasze państwa jednym wielkim szlakiem turystycznym skupiającym się na teatrach - mówi Monika Żytkowiak, koordynator Trasy Bałtyckiej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. - Chcemy, aby osoby, które zdecydują się podróżować takim szlakiem, poznały poszczególne kraje i miasta poprzez ich teatry.

Ekspertka twierdzi, iż dzięki gmachom kultury możemy poznać historię państw, w których się mieszczą, bowiem są one świadkami istotnych wydarzeń dla danego kraju. Między innymi w Teatrze Narodowym w Rydze 18 listopada 1918 roku uchwalono deklarację niepodległości państwa łotewskiego. Z kolei na Litwie w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym, który został wybudowany jako polski, w 1917 roku odbyła się konferencja powołania niepodległego państwa litewskiego.

Czytaj także: Andrzej Grabowski: teatr zrobił się snobistyczny<<<

- Dzięki funduszom unijnym jesteśmy w stanie zorganizować te szlaki i spotykać się w gronie ekspertów i touroperatorów. Pozwalają nam one funkcjonować w naszym projekcie. Myślę, że bez nich byłoby dużo trudniej - dodaje Monika Żytkowiak.

Aby dowiedzieć się, który polski teatr nawiedza duch zakonnicy oraz, która widownia opery jest cała w złocie, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".

bc/pj

Czytaj także

Adam Woronowicz: Polaków niełatwo rozśmieszyć

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 18:22
- Spektakl "Depresja komika" to czarny humor, ale ludzie wychodzą z teatru uśmiechnięci - mówi aktor Adam Woronowicz, który gra w tej sztuce jedną z głównych ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Majewski odsłania inne oblicze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 11:50
Przez lata był kojarzony z wygłupianiem się na antenie telewizji, ale nie wszystkim pasowała jego szczerość i poczucie humoru. - Widzowie mnie nie zawiedli, ale osoby decydujące o mojej karierze już tak. W teatrze ludzie zobaczą moje inne oblicze, którego w telewizji często nie mogłem pokazać - powiedział w Czwórce Szymon Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Rutkowski: dowcipy należy opowiadać spontanicznie!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:00
- Lubię opowiadać dowcipy. Zresztą mam w tym dużą praktykę. Zaczynałem w łonie matki - zwierza się Rafał Rutkowski. Aktor i członek grupy Montownia żyje z rozśmieszania ludzi choć, jak przyznaje, nieobca jest mu również... depresja komika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Kurzak: w aktorstwie trzeba mieć szczęście. I ja je mam

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Marta Kurzak grała w Teatrze Polskim, Teatrze 6. Piętro, a teraz można ją zobaczyć w przedstawieniu "Uwaga publiczność" w Och-Teatrze. W Czwórce przyznała, że w karierze zawodowej pomaga jej nie tylko talent, ale przede wszystkim szczęście.
rozwiń zwiń