Zwiedzaj Europę z czworonogiem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:00
Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej z naszym pupilem jest możliwe. Eksperci jednak zalecają sprawdzenie obowiązujących przepisów.
Audio
  • Beata Kwiatkowska podpowiada jak podróżować z psem po UE (Europejski Lunch/Czwórka)
Zwiedzaj Europę z czworonogiem
Foto: Glow Images/East News

Właściciele czworonogów przyznają, że na zagraniczne podróże ze zwierzakami decydują się nieczęsto, wolą zostawić psa u rodziny lub przyjaciół, albo spędzić wakacje w Polsce.

Małe zwierzęta można przewozić właściwie bez problemu, wystarczy wyposażyć się w transporter lub klatkę dla zwierzęcia. Na rynku są dostępne transportery plastikowe i materiałowe, ważne by miały potrzebne atesty.

- Ostatnio Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące podróży z pupilem. Zniesiono ograniczenie liczby przewożonych zwierząt.  Zostały ujednolicone ich dokumenty - wymienia Beata Kwiatkowska. - Każdy zwierzak musi mieć paszport, a w nim dane identyfikacyjne, wpis o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo każdy pupil musi mieć wszczepiony chip.
Zwierzęta do 8 kg (waga wraz z transporterem lub klatką) przewieziemy na pokładzie samolotu, większe muszą podróżować w luku bagażowym. Jedynym wyjątkiem jest pies przewodnik, który jest uprzywilejowany.

Eksperci radzą też by przed podróżą sprawdzić, jakie przepisy dotyczące zwierząt obowiązują w kraju, do którego się wybieramy.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo Unia Europejska
Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
rozwiń zwiń