Dlaczego lubimy słuchać kobiecego głosu w radiu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 16:00
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. W tym roku święto to upłynie m.in. pod hasłem równości płci i roli kobiet w pracy rozgłośni radiowych. - Kobiety są bardzo dobre w przekazywaniu głosem emocji - mówi aktorka i wokalistka Monika Łada-Bieńkowska.
Audio
  • Dlaczego wolimy słuchać w radiu dziennikarek niż dziennikarzy i jak sprawić, by głos brzmiał pięknie? (czwórka/Konturówka)
  • Co o dziennikarkach Czwórki myślą ich redakcyjni koledzy? (Czwórka/Konturówka)
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyściFoto: Glow Images/East News

Skąd potrzeba, by wzmocnienie roli kobiet w radiu stało się hasłem przewodnim tegorocznego święta? - W różnych programach telewizyjnych i radiowych, a także zwykłych materiałach dziennikarskich i reportażach, kobiet jest bardzo mało. Większość z nich robią mężczyźni - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn. - Poza tym ich bohaterami rzadko bywają panie, a jeśli już są, to pozostają anonimowe.

Zdaniem Moniki Łady-Bieńkowskiej, aktorki, wokalistki i nauczycielki techniki wokalnej i aktorskiej, dźwięk głosu jest niezwykle ważny nie tylko w pracy, ale także w codziennych relacjach interpersonalnych. A kobiety głosem potrafią przekazać cały wachlarz emocji.

- Przekaźnikiem naszych emocji jest krtań. Dzięki dźwiękom, które wydaje człowiek, można dowiedzieć się o nim wszystkiego, dźwięki to źródło naszego funkcjonowania - mówi Monika Łada-Bieńkowska. - Dlatego nauka prawidłowej emisji głosu jest ważna nie tylko dla osób, które pracują w radiu, ale dla każdego, zarówno kobiet jak i mężczyzn, kto na co dzień ma kontakt z drugim człowiekiem.

Monika
Monika Łada-Bieńkowska w Czwórce

Jak tłumaczy gość "Konturówki", kobiety są bardziej skłonne do okazywania uczuć, co słychać w ich głosie. Być może dlatego właśnie słuchacze Czwórki przyznają, że damski głos w radiu bardzo im odpowiada. Nierzadko bardziej, niż głos męski. - W radiu nie widzimy tego, kto mówi, więc głos jest ważny. Często słychać, że osoba mówiąca akurat się uśmiecha. Dobrze jest też usłyszeć spokojny, delikatny ton - mówi jedna ze słuchaczek Czwórki. - Panie tworzą bardzo ciekawe reportaże - dodaje inna. - Lubię słuchać kobiet opowiadających o sporcie - przyznaje słuchacz, a jego kolega dodaje, że prowadzenie wszelkiego rodzaju rankingów i list przebojów utożsamia wyłącznie z prezenterami płci pięknej.

(kd/asz)

Czytaj także

Dzięki tym ludziom dźwięk w radiu dobrze brzmi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
– Praca realizatora dźwięku jest specyficzna, właściwie niesłyszalna dla słuchaczy – opowiada Ewa, realizatorka dźwięku w Czwórce. – Oni bowiem otrzymują wyłącznie końcowy efekt, czyli głos prowadzącego audycję, który wypowiada się na antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze audycje Polskiego Radia - był rok 1925

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:00
Pierwszy program radiowy został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. - To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu - wspominał jeden z słuchaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia: Rytm, Retro i Krasnal

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:28
Cyfrowa jakość radia daje słuchaczowi nie tylko lepszy dźwięk, ale też większy wybór. Radio Rytm, Polskie Radio 24, a w przyszłości Retro i Eureka to tylko część stacji dostępnych na platformie cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego fale radiowe rozpraszają się, a my tracimy zasięg?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:40
Takie sytuacje zna każdy z nas - w dużych miastach nasze radio odbiera bez zakłóceń, a kilkadziesiąt kilometrów dalej już nie. Jak to się dzieje, że fale, emitowane przez dwa różne nadajniki, nie "spotykają się" i nie łączą się w całość, ale tworzą się między nimi "dziury"?
rozwiń zwiń