Kobiety z krainy opium

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 14:00
Złoty Trójkąt to urzekające krajobrazy, piękne rękodzieło i przejmujące historie kobiet, które mieszkają w miejscu, gdzie spotykają się granice państw: Birmy, Laosu, Tajlandi, Wietnamu oraz prowincji chińskiej Yunnan. To także obszar słynący niegdyś z upraw składnika opium.
Audio
  • Dziennikarka i podróżniczka Felicja Bilska opowiada o sztuce i kobietach Złotego Trójkąta (Czwórka/EX Magazine)
Obręcze optycznie wydłużające szyję noszą kobiety z plemienia Karen
Obręcze optycznie wydłużające szyję noszą kobiety z plemienia KarenFoto: Glow Images/East News

- Górskie plemiona Złotego Trójkąta wyodrębnił w przeszłości rząd Tajlandii. Należą do nich Karenowie, Hmongowie, Akha, Lisu, Lahu i Mien. Różnią się oni znacząco nie tylko od Tajów, ale także od siebie nawzajem - tłumaczy dziennikarka Felicja Bilska. - Owe różnice dotyczą m.in. wierzeń, języka, pochodzenia i historii, obyczajów, a także sztuki plemiennej.

Poznaj z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi >>>

Kobiety Akha słyną z niebanalnych, strojnych nakryć głowy, a Karen Padong, których wizerunki - za sprawą oryginalnej, ciężkiej biżuterii - widnieją na tysiącach pocztówek, stanowią sztandarowy produkt sfery turystycznej tego regionu.

- Dziś te obręcze wykonane są co prawda z aluminium, ale nadal budzą kontrowersje. Zwłaszcza u przyjezdnych - opowiada gość "Konturówki". - Tymczasem obręczami nie da się wydłużyć szyi. To tylko złudzenie optyczne.

Czytaj także: Bangkok - miasto kontarstów >>>

Rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej zaznacza także, że oprócz wymiaru estetycznego sztuka i rękodzieło pochodzące z terenów Złotego Trójkąta mają także znaczenie symboliczne. - Każdy kwiat, ptaki, spirala wybita na srebrnej blaszce, geometryczna mozaika bądź abstrakcja w płomienistych barwach ma swoje konkretne znaczenie i jasny przekaz. Warto bliżej się z tym zapoznać, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o kobietach Złotego Trójkąta - podsumowuje podróżniczka i miłośniczka azjatyckiej kultury.
Posłuchaj całej rozmowy z Felicją Bilską. Nagranie dołączone jest do tekstu.
(kul/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska: w podróży liczy się przygoda

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 12:00
- Kiedyś w podróży zdana byłam sama na siebie, dziś technologia wyręcza mnie w wielu sprawach - mówi znana globtroterka Elżbieta Dzikowska. - Zawsze mam ze sobą komórkę i aparat fotograficzny. Ale nie jestem niewolnikiem elektronicznych gadżetów. Najważniejsze jest, by towarzyszyli mi przyjaciele.
rozwiń zwiń