Katy Carr: moje serce bije dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 16:30
Katy Carr, brytyjska wokalistka i autorka tekstów, wyjechała z Polski w wieku pięciu lat. Dziś wraca tu tak często, jak tylko jest to możliwe. Polska i Polacy są stale obecni w jej muzyce.
Audio
  • Katy Carr opowiada o swojej miłości do Polski, fascynacji naszą historią i swoich płytach (Czwórka/Konturówka)
Katy Carr
Katy CarrFoto: PAP/Tomasz Gzell

Nie bez powodu młoda wokalistka nazywana jest ambasadorką polskiej historii w Wielkiej Brytanii. Sama o sobie mówi, że nawet gdy jest na wyspach, i tak oddycha polskim powietrzem.

- Moje zainteresowanie Polską zaczęło się pięć lat temu, gdy pisałam piosenkę "Kommander's Car" inspirowaną przez wielką historię ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Moją muzą wtedy był Kazimierz Piechowski, jeden z uciekających, i jest nią do dziś - mówi Katy Carr w "Konturówce".


Gość Czwórki może poszczycić się także polskimi korzeniami. Babcia Katy była góralką z miejscowości koło Bielska Białej. - Gdy śpiewam myślę o mojej babci, słyszę jej głos - opowiada. - Ten dźwięk został w mojej pamięci od czasu, gdy byłam małą dziewczynką.
Artystka wspomina też, że marzeniem jej babci było, by miała męża z Polski. I mimo, że wokalistka wychowała się w Wielkiej Brytanii, tam chodziła do szkół i na uniwersytet, to nie wykluczone, iż  marzenie babci się spełni, bo Katy Carr marzy by zamieszkać w Polsce. - Nie byłam tu wiele lat, a dziś jestem jak gąbka - cały czas chcę słyszeć historie, rozumieć, co znaczy być Polakiem, dlaczego należy być dumnym z bycia w Polsce - wyjaśnia.


Na debiutanckiej płycie Katy Carr znajdziemy dobrze znane nam rytmy. Album "Paszport" to m.in. góralskie melodie, ludowe piosenki w nowoczesnej formie. Artystka przyznaje, że pisząc je myślała o partyzantach w lesie. Pragnęła oddać ducha partyzanckich pieśni, nastroju tamtych chwil. Wszystkie teksty, które znajdziemy na płycie inspirowane są polską historią i polskimi postaciami. "Paszport" jest hołdem dla tych, którzy mimo że byli Polakami nie mogli mieć polskiego paszportu.

Katy Carr pracuje już nad kolejną płytą. Tym razem jej myśli i uczucia szybują w stronę Polonii, a przede wszystkim tych, którzy nigdy nie mogli wrócić do ojczyzny - więcej na ten temat dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Konturówka".

Artystkę będzie można usłyszeć na koncercie w Polsce już 25 września.

(pj,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paulina Przybysz: "Morowe Panny" jawiły się abstrakcyjnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 17:03
Dwa lata temu z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego powstał projekt "Morowe Panny". W akcji wzięła udział Paulina Przybysz, wokalistka znana z formacji Sistars. - Długo się wahałam, czy przyjąć tę propozycję, bo na początku wydawała mi się czymś abstrakcyjnym - powiedziała w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Neske poprowadzi pierwszy polski Wirtualny Chór

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:50
Student łódzkiej Akademii Muzycznej Jakub Neske został jednym z laureatów konkursu zorganizowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego we Florencji. O przyznaniu Polakowi nagrody zdecydował sam Ennio Morricone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Dziarmagowska marzy o duecie z Rihanną

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 10:00
Popularność przyniósł jej udział w znanych programach telewizyjnych typu talent show. Choć jest dopiero licealistką i niedawno ukazał się jej pierwszy teledysk, to już ma rzeszę wiernych fanów. Gościem "Poranka OnLine" była młoda wokalistka - Agata Dziarmagowska.
rozwiń zwiń