Jakub Neske poprowadzi pierwszy polski Wirtualny Chór

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:50
Student łódzkiej Akademii Muzycznej Jakub Neske został jednym z laureatów konkursu zorganizowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego we Florencji. O przyznaniu Polakowi nagrody zdecydował sam Ennio Morricone.
Audio
  • O przyznaniu Jakubowi Neske nagrody zdecydował sam Ennio Morricone (Czwórka/Na cztery ręce)
Jakub Neske został jednym z laureatów konkursu zorganizowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego we Florencji
Jakub Neske został jednym z laureatów konkursu zorganizowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego we FlorencjiFoto: mat. pras.

Na co dzień Neske jest studentem studiów magisterskich na łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów i współpracuje z Chórem Filharmonii Łódzkiej jako baryton. Kilka dni temu jego utwór chóralny "Mironczarnia", do słów Mirona Białoszewskiego, otrzymał trzecią nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Chóralną podczas festiwalu we Florencji.

Teraz to samo nagranie będzie stanowiło podstawę projektu Wirtualny Chór, w którym może uczestniczyć właściwie każdy. O ile oczywiście wykaże się talentem wokalnym. - Na stronie Wirtualnego Chórego będą dostępne materiały pomocnicze. Wydaje mi się, że na tyle intuicyjnie wykonane, że każdy będzie mógł się nauczyć. Sam projekt pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a powstał trochę przez przypadek. Cały koncept wymyślił Eric Whitacre, który dostał drogą internetową nagranie dziewczyny śpiewającej kawałek jego piosenki "Sleep". Pomyślał wtedy, że fajnie by było zaprosić więcej osób do zabawy i zobaczyć, czy zabrzmiałoby to jak prawdziwy chór. No i udało się - opowiedział o idei Wirtualnego Chóru Neske.

Zamysłem gościa "Na cztery ręce" jest, aby w wykonaniu jego nagrania wzięło udział blisko dwieście osób. Czy jest to możliwe? - Wydaje mi się, że jak najbardziej. W tym wszystkim nie chodzi tylko o bicie rekordów. Tak jak już wcześniej mówiłem, pierwsza polska edycja Wirtualnego Chóru to hołd dla Mirona Białoszewskiego w 60. rocznicę jego debiutu w "Życiu Literackim". Marzę o tym, aby przybliżyła ona twórczość tego wyjątkowego autora osobom, które wcześniej nie za bardzo się nią interesowały, a także chociaż trochę przyczyniła się do popularyzacji chóralistyki w Polsce - sprecyzował Neske.

Więcej o idei Wirtualnego Chóru - w nagraniu "Na cztery ręce".

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paulina Przybysz: "Morowe Panny" jawiły się abstrakcyjnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 17:03
Dwa lata temu z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego powstał projekt "Morowe Panny". W akcji wzięła udział Paulina Przybysz, wokalistka znana z formacji Sistars. - Długo się wahałam, czy przyjąć tę propozycję, bo na początku wydawała mi się czymś abstrakcyjnym - powiedziała w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xxanaxx - niespotykanie spokojny duet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 18:37
Duet Xxanaxx to jedno z największych muzycznych odkryć ostatnich miesięcy. Debiutancki album zespołu pt. "Triangles" zbiera doskonałe recenzje, a promując go artyści zagrali na najważniejszych imprezach w Polsce. To zdecydowanie jest ich czas!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Zaryan: wybrałam muzykę, bo daje mi wolność

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:00
- Jeśli chodzi o popularność to u mnie wiąże się ona z głosem, nie z twarzą - mówi Aga Zaryan, jedna z najbardziej utytułowanych polskich wokalistek jazzowych. - Nie pojawiam się wszędzie, nie bywam na salonach, czas poświęcam głównie muzyce i to z nią chce być kojarzona.
rozwiń zwiń