Od iskierki do żarówek LED, czyli krótka historia światła

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 14:10
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
Żarówka
ŻarówkaFoto: Glow Images

Od zarania dziejów człowiek dążył, by uniezależnić się od natury, pod względem oświetlenia. Przez długi okres Słońce było jedynym źródłem światła a wschód i zachód określał jak długo trwał dzień. Ale człowiek zawsze miał potrzebę by bytować nawet po zachodzie słońca. W odległych prehistorycznych czasach ludzie wpadli na pomysł jak temu zarazić.
W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy, jak na przestrzeni lat zmieniały się źródła światła i oświetlenia.
Najstarszym sposobem na zapewnienie sobie światła było ognisko. Pierwotni ludzie używali ognia nie tylko, żeby przedłużyć swoją aktywność po zachodzie słońca, ale także by przygotować potrawy, ogrzać się lub odstraszyć niebezpieczne zwierzęta. Ognisko to najważniejszy wynalazek ludzkości, który odegrał ogromną rolę w rozwoju kolejnych urządzeń, dzięki którym ludzkość mogła oświetlać pomieszczenia.
W piątkowe popołudnie dowiemy się również jak wyglądały i działały pierwsze żarówki oraz z jakich materiałów tworzone są najnowocześniejsze źródła sztucznego oświetlenia.
Więcej o historii światła i oświetlenia, w piątek, 29 listopada, w "Czwartym Wymiarze" po godzinie 16.00.

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA wynalazek

Czytaj także

Młodzi wynalazcy skonstruowali latarkę dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:49
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, którzy wymyślili latarkę dla niewidomych, tłumaczą, że działa ono podobnie jak zmysł orientacji nietoperza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefony komórkowe są niegroźne?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 19:19
Francuscy analitycy uznali, że telefony komórkowe, stacje przekaźnikowe oraz sygnał bezprzewodowego internetu nie szkodzą zdrowiu człowieka w sposób widoczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał smartfon, któremu zarysowania są niestraszne

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 19:00
Firma LG wyprodukowała smartfon z zakrzywionym ekranem i zdolnością samoregeneracji. Kiedy urządzenie trafi na nasz rynek?
rozwiń zwiń