Kuba - kraj przepełniony słońcem i muzyką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 08:30
Dziś na Kubie było ponad 20 stopni Celsjusza, a do tego piękne słońce. Poza tym tam niemal każdy lokal ma własną orkiestrę, a klimat sprzyja gorącym rytmom. Bez muzyki Kubańczycy nie potrafią żyć.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Torresem (4 do 4/Czwórka)
  • Gorąca kubańska muzyka - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
Kadr z kubańskiej plaży
Kadr z kubańskiej plażyFoto: Tomasz Torres

Kubańska muzyka to wybuchowa mieszanka amerykańskiego jazzu i hiszpańskiej, pełnej temperamentu salsy. Pulsujący rytm i szybkie tempo niejednemu zawróciły już w głowie.

- Na Kubie są dwie pory roku, ale nawet ta chłodniejsza jest cieplejsza niż nasza zima – śmieje się Tomasz Torres, znany m.in. z zespołu Afromental, Polak, choć sercem Kubańczyk. – Dlatego czasem, gdy dopada mnie zimowy nastrój, oglądam zdjęcia z wypraw na Kubę, zdjęcia przepełnione słońcem.

Zdaniem gościa Czwórki, prawdziwy obraz Kuby nie różni się od tego, co najczęściej widzimy na fotografiach. Kamienice, stare, ale zadbane samochody, piękne kobiety, mnóstwo kawiarni. – Wszystko zaczęło się zmieniać kilka lat temu, starych samochodów i niewyremontowanych kamienic jest już coraz mniej – mówi Torres. – Kuba zaczyna powoli tracić swój klimat lat 50., ale to naturalna kolej rzeczy.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Zdaniem gościa, by zobaczyć starą Kubę i "dotknąć prawdziwej Hawany" trzeba się spieszyć. – Być może to ostatni moment – mówi Torres. – Póki co jednak wciąż jest tam fajnie, a Kuba to kopalnia pięknych fotograficznych kadrów.

Kuba jest także miejscem, w którym narodził się nurt reggaeton. – To odpowiedź latynoskiego świata na amerykański hip-hop – mówi Torres. – Choć sama muzyka jest podobna, język hiszpański ma zupełnie inną rytmikę niż angielski. To sprawia, że słucha się tego całkiem inaczej.

Dowiedz się więcej o gorącej Kubie i muzycznych klimatach tego wyjątkowego zakątka świata, słuchając nagrania rozmowy z Tomaszem Torresem z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

W Polsce jest coraz mniej górali. To koniec tej grupy etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:24
Według opublikowanych niedawno wyników spisu ludności z 2011 roku, góralską przynależność etniczną deklaruje w Polsce zaledwie 3 tys. osób. Zdaniem Stanisława Karpiela-Bułecki z zespołu Future Folk, żeby być góralem nie trzeba mieszkać w górach, ale kultywować tradycje i znać język.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brazylia pachnie piłkarską murawą i karnawałem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 08:00
Już za kilkanaście miesięcy to właśnie Brazylia będzie gościć najlepsze drużyny piłkarskie podczas Mistrzostw Świata. Być może znajdą się tam także polscy zawodnicy. Co warto zobaczyć, zanim brazylijskie ulice zaleją tłumy kibiców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maslenica - rosyjskie ostatki (zobacz galerię)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:40
Zabawy, tańce, śpiewy, nieograniczone spożycie blin oraz palenie wielkiej słomianej kukły. Tak w Rosji żegna się zimę w trakcie Maslenicy, czyli wschodnich ostatków.
rozwiń zwiń