"Drogowskazy Czwórki" – udowodniliśmy, że Polska jest piękna!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:39
Działo się! Podczas akcji "Drogowskazy Czwórki" nasi dziennikarze odwiedzili w sumie 18 polskich miast i miasteczek.
Audio
  • Podsumowanie akcji "Drogowskazy Czwórki" – o swoich przygodach w podróży po Polsce opowiada Katarzyna Węsierska
  • Podsumowanie akcji "Drogowskazy Czwórki" – o swoich przygodach w podróży po Polsce opowiada Kamil Piechowski
  • Podsumowanie akcji "Drogowskazy Czwórki" – o swoich przygodach w podróży po Polsce opowiada Błażej Prośniewski
  • Podsumowanie akcji "Drogowskazy Czwórki" – o swoich przygodach w podróży po Polsce opowiada Justyna Majchrzak
  • Podsumowanie akcji "Drogowskazy Czwórki" – o tym, ile dróg przebyliśmy, co widzieliśmy i o czym rozmawialiśmy opowiada Patryk Kuniszewicz
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają Polskę
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają PolskęFoto: Czwórka

Akcja "Drogowskazy Czwórki" zakończyła się 30 sierpnia. Wysłannicy Czwórki odwiedzili już 18 miejscowości, przemierzyli łącznie ponad 9 tysięcy km. Relacjonowali wydarzenia kulturalne, rozmawiali z artystami, lokalnymi działaczami, opisywali tamtejsze zabytki. I udowodnili, że Polska jest piękna.
W ciągu dwóch miesięcy dwiedziliśmy Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie, Pułtusku, Olkuszu, Kłobucku, Skierniewicach, w Kaliszu, Jarocinie, Oleśnicy, Chodzieży i w Połczynie Zdroju. Za nami także finał w Świnoujściu!

Celem projektu było zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków, oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc.

W Sejnach spacerowaliśmy po opuszczonym klasztorze i słuchaliśmy koncertu tamtejszej orkiestry dętej oraz hejnalistów. W Łomży dowiedzieliśmy się m.in., że "muzyką stoi", porozmawialiśmy z młodymi łomżyńskimi tancerzami z Crazy Twisting Group, oraz DJ-em i producentem odnoszącym sukcesy na całym świecie, Tomem Foresterem. O tym, jakie skarby znaleźć można na dnie Narwi opowiedzieli nam członkowie klubu płetwonurków "Podwodny Jeleń".

Po Tarnowie oprowadzali nas sami słuchacze Czwórki, a w Pułtusku poznaliśmy historię deszczu meteorów, która do dziś wzbudza emocje i nadzieje na cenne znalezisko i dowiedzieliśmy się, czemu Narew to druga królowa polskich rzek. Próbowaliśmy także tamtejszych przysmaków.

W Płocku zajrzeliśmy m.in. do Bazyliki Katedralnej i poznaliśmy szczegóły dotyczące zbliżających się festiwali i imprez, które odbędą się m.in. na tamtejszym rynku, a w Kłobucku rozmawialiśmy m.in. z menadżerem Całej Góry Barwników (muzycy pochodzą właśnie z Kłobudzka) o tym, jak w tym mieście robi się muzykę i żyje w zgodzie z kulturą.

Więcej informacji o akcji "Drogowskazy Czwórki" >>>

Ostatnią lipcową wędrówkę odbyliśmy w Skierniewicach, a trasa sierpniowa rozpoczęła się w Kaliszu, odwiedziliśmy także Sieradz, czyli miasto, w którym... chodzi się na szpilkach. Byliśmy także w Jarocinie oraz w Oleśnicy, gdzie słuchacz Łukasz pokazał nam najciekawsze zakątki tego miasta, a członek grupy Entropia opowiedział o tym, jak w Oleśnicy szuka się natchnienia. Ostatnio odwiedziliśmy Chodzież - zajrzeliśmy do tamtejszej fabryki porcelany oraz spotkaliśmy się z organizatorami warsztatów "Cho-Jazz".

Zatrzymaliśmy się w Świdnicy, a także w Połczynie Zdroju! Przedostatnim przystankiem było Kłodzko, gdzie spotkaliśmy się m. in. z rycerzami, pruską grupą rekonstrukcyjną oraz z chórem Concerto Galcensis. Wielki finał odbył się 30 sierpnia w Świnoujściu.

Wyjazdom towarzyszyła kampania promocyjna "Pokaż nam swoje miasto: Czwórka szuka przewodników", zachęcająca mieszkańców odwiedzanych miejsc do promowania lokalnych inicjatyw.

Kolejna odsłona akcji "Drogowskazy Czwórki" – już za 10 miesięcy!

/

Koproducentem "Drogowskazów Czwórki" jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

/

Czytaj także

Tahiti - raj dla którego Gauguin porzucił wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 19:00
W 1891 roku Paul Gauguin opuszcza Pont-Aven i wyrusza do Polinezji i na Tahiti, gdzie powstanie jeden z najważniejszych obrazów w historii malarstwa - "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk Julii Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 16:34
Aktorka od 5 lat nie mieszka już w Gdańsku. Gdy wraca do rodzinnego miasta stara się odwiedzić plażę, morze i Jaśkową Dolinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 12:31
Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Warto wiedzieć w jakim państwie z czego skorzystać.
rozwiń zwiń