Pikardia - nieodkryte oblicze Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:00
Pikardia to region położony na północy Francji. Nie ma tam upałów, być może dlatego, nie przyciąga turystów jak magnez. A szkoda. – To tam znajduje się najwięcej zabytków na metr kwadratowy – mówi Benois Villette.
Audio
  • Benois Villette o urokach i tajemnicach Pikardii (4 do 4/Czwórka)
Amiens, stolica Pikardii
Amiens, stolica PikardiiFoto: wikimedia.commons.org/aut.Emmanuel Legrand

Pikardia to region w którym właściwie nie ma turystów. – To spokojne miejsce w północnej części Francji, największe miasto ma tam ok. 80 tys. mieszkańców – opowiada Benois Villette z France Horizon. – Doskonały punkt na wakacyjne wojaże dla ludzi, którzy nie preferują upałów.

Pikardia znana jest z tego, że tam właśnie znajdują się największe katedry we Francji. – Najsłynniejsza jest ta w Beauvais – mówi Villette. – Próbowano tam wybudować najwyższą katedrę na świecie. Była tak wysoka, że pojawiły się problemy dokończeniem jej.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Ale to nie koniec rekordów Pikardii. W miasteczku Laon, położonym w tym regionie, znajduje się najwięcej zabytków na metr kwadratowy. – Co drugi dom jest monumentem historycznym – mówi Beauvais. – Mają po 500 lat.

Jak niemal każdy region Francji, Pikardia również ma swój... ser. - Nasz ser pachnie bardzo mocno, choć jego smak jest raczej lekki - mówi Villette. - Jeśli piecze się go w piekarniku, cały dom przesiąka tym zapachem.

By dowiedzieć się więcej o Pikardii, atrakcjach i zagadkach tej tajemniczej krainy, posłuchaj nagrania rozmowy z Benoitem Villette z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Indie - kraj, który albo pokochasz, albo znienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:30
- Jeśli ktoś jedzie tam z założeniem, że nie wyda dużo pieniędzy, to warunki, w których się znajdzie, mogą być mocno... zaskakujące - mówi Sebastian Durbacz z portalu Mandragon.pl. - Nie wiem nawet, czy jesteśmy w stanie się do nich odpowiednio przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sardyńczycy żyją długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 10:00
Nazywana miniaturowym kontynentem, wyspa przyciąga turystów najpiękniejszymi włoskimi plażami. Na Sardynii lato zaczyna się pod koniec maja. I jest dość przewidywalne: gorące, słoneczne, piękne i bardzo taneczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń