Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
Audio
  • Tradycje, z których słynie Marsylia, czyli m.in. mydło (4 do 4/Czwórka)
  • Agnes Wojciechowicz o ciekawostkach i sekretach Marsylii (4 do 4/Czwórka)
Panorama Marsylii
Panorama MarsyliiFoto: wikimedia.commons.org/aut.Ingo Mehling

Dzielnica
Dzielnica Panier/wikimedia./aut.phgaillard2001

Marsylia została Europejską Stolicą Kultury 2013. – W tym roku mnóstwo się tam dzieje – opowiada Agnes Wojciechowicz, francuska dziennikarka . – Ogromnym wydarzeniem będzie planowane na 7 czerwca otwarcie pierwszego w Europie Muzeum Cywilizacji i Kultur Śródziemnomorskich. Jest genialne pod względem architektonicznym, bo wybudowano je nad morzem, przy porcie. Kolekcja będzie zawierała około miliona eksponatów.

Ale w Marsylii znajdą coś dla siebie nie tylko ci, którzy są żądni wiedzy na temat dawnych cywilizacji i kultur. – W samym starym mieście jest bezpiecznie. Zachęcam do zwiedzanie dzielnicy Panier, co oznacza "Koszyk" – mówi Wojciechowicz. – Jest urocza. Małe uliczki, niska zabudowa złożona z kolorowych domów. Kiedyś było tam niebezpiecznie z uwagi na bliskie sąsiedztwo portu, ale dziś jest to miejsce przyjazne turystom.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Marsylia słynie także na cały świat z wyrobu mydła. Maszyny do tej pracochłonnej produkcji mają ok. stu lat. Mydło marsylskie jest zarówno w kostkach jak i w płynie. Według starej receptury do jego wyrobu stosuje się oliwę z oliwek i stężony ług potasowy oraz glicerynę, chlorek sodu i wodę.

– W XVII w. w Marsylii było kilkadziesiąt tradycyjnych mydlarni - mówi Paulina Walczak z Francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki. – Dziś pozostało ich pięć. W mydłach ich produkcji jest 72 proc. oliwy, a reszta to soda.

By dowiedzieć się więcej o atrakcjach i ciekawych zakątkach Marsylii posłuchaj nagrań z audycji 4 do 4" .

(kd)

Czytaj także

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenecja - najlepsze miejsce na świecie, by wypić kawę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 01:00
Kawa jest prawdziwą pasją Włochów, a słynne kawiarnie znajdują się na placu św. Marka w Wenecji. – Włoska kawa jest najlepsza na świecie – mówi Kuba Kordyś, barista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miastowy w dżungli nie przeżyje nocy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:50
- Jadąc do Peru nie kupuj wycieczek dodatkowych przez internet. Na miejscu zapłacisz dużo mniej - radzi Rafał Sitarz, podróżnik i fotograf, który właśnie wrócił z wyprawy do dżungli.
rozwiń zwiń