X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyskryminacja osób otyłych to już zjawisko społeczne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 13:45
Z badań wynika, że osoby otyłe często są postrzegane jako mniej inteligentne, niezadbane i takie, które nie radzą sobie z własnym życiem. Na określenie tego rodzaju dyskryminacji powstała już nawet angielska nazwa - "weightism".
Audio
  • Jak na rynku pracy wygląda sytuacja osób otyłych sprawdzał Mateusz Kulik (Czwórka/Dzień kobiet)
  • Przejawy dyskryminacji osób otyłych i stanowisko UE w tej sprawie (Czwórka/Dzień kobiet)
  • Czy bycie otyłym skazuje nas na gorszą pracę, brak towarzystwa i odrzucenie społeczne - sonda (Czwórka/Dzień kobiet)
Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.
Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.Foto: Glow Images/East News

- Osobom otyłym z góry przypisywane są pewne stereotypowe cechy, jak lenistwo, niechlujstwo, brak organizacji czy niezaradność. Równie dobrze mogą one nie mieć żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, to bez znaczenia - tłumaczyła w Czwórkowej audycji "Dzień kobiet" Izabela Nowalska, psycholog.

Takie podejście przekłada się oczywiście na sytuację zawodową osób otyłych. - To się zaczyna jeszcze na podstawowym poziomie kariery. Konsekwencje są takie, że zdecydowanie rzadziej widzimy osoby otyłe wśród wyższej kadry kierowniczej niż pracowników szeregowych - podkreśla Marek Drogosz, psycholog społeczny SWPS.

PRZECZYTAJ: Otyłość to problem złożony

Często o tym, kto dostanie pracę, nie decyduje wcale bogate CV czy doświadczenie zawodowe, a odpowiedni wygląd. Szczególnie jeśli aplikujemy na specyficzne stanowisko, związane z pełnieniem w firmie funkcji reprezentacyjnej. -  Taką osobą jest asystentka czy sekretarka, która wita klienta i ma zrobić na nim dobre wrażenie. Podobnie jest w handlu czy w przypadku stewardessy - zwróciła uwagę Izabela Nowalska.

Gdy wygląd jest elementem kryterium wyboru, pracodawca może już na starcie odrzucić podanie osób otyłych. Takie prawo daje mu jeden z przepisów Kodeksu pracy.

Dyskryminowane osób otyłych nie występuje tylko w pracy. Jego początki mają miejsce w już szkole. Każdy miał pewnie kolegę, na którego wołano w klasie "gruby". - Osoby przy kości wyróżniają się w grupie i bardzo często są traktowane jako klasowe kozły ofiarne - potwierdził Marek Drogosz.

ZOBACZ TEŻ: Otyłość to choroba na całe życie

Według badań instytutu Żywności i Żywienia problemy z nadwagą ma już co piąty polski uczeń. Takie dzieci często gorzej nawiązują relacje z rówieśnikami.

Czy otyłe osoby zarabiają tyle samo co pozostali pracownicy, co w sprawie dyskryminacji zamierza zrobić Unia Europejska i jaki był wynik przeprowadzonej przez Mateusza Kulika sondy "Czy bycie otyłym skazuje nas na gorszą pracę, brak towarzystwa i odrzucenie społeczne", dowiesz się załączonych nagrań audycji "Dzień kobiet", którą prowadziły Karina Terzoni i Katarzyna Węsierska.

pg, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moda XXL - najważniejsze jest, aby czuć się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 17:00
Okazuje się, że rozmiary 42 i 44 ubrań są najpopularniejszymi wśród Polek. O modzie XXL i borykaniu się z nadwagą, rozmawialiśmy w Czwórce z organizatorkami Targów Size+, Urszulą Lolą oraz Magdaleną Foryś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie dbać o formę? Obejrzyj film i trenuj z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 12:48
W poniedziałkowy wieczór w audycji "Rozbiegani" dziennikarka Czwórki Karina Terzoni zaprosi was do wspólnego trenowania. Gościem audycji będzie także Bogusław Mamiński, szef akcji "Biegnij Warszawo", a także medalista lekkoatletycznych mistrzostw świata i Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cel w życiu to esencja szczęścia - jak go odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 11:00
Kim chcę być, co robić w życiu? Niezależnie od wieku wielu z nas zadaje sobie to, niestety nieretoryczne, pytanie. Sensu życia za was nie odnajdziemy, ale w audycji "Tryb głośnomówiący" podpowiadamy, jak wskoczyć na właściwe tory.
rozwiń zwiń