Dziecko w przestrzeni publicznej. Standard czy problem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 09:30
W restauracjach, hotelach, samolotach - czy mogłyby się tam pojawić strefy przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, w których rodzice z małymi dziećmi nie powinni się pojawiać, by te nie były uciążliwe dla pozostałych użytkowników danej przestrzeni?
Audio
  • Małe dzieci przestrzeni publicznej - rozmowa z Magdą Grzebyk i Tomaszem Bułhakiem (Dzień Kobiet/Czwórka)
Małe dzieci w restauracjach, samolotach i innych miejscach publicznych - to temat rozmowy z Dniu Kobiet
Małe dzieci w restauracjach, samolotach i innych miejscach publicznych - to temat rozmowy z "Dniu Kobiet"Foto: Glow Images/East News

W takich strefach bez problemu można byłoby przeprowadzić rozmowę biznesową, skupić się na pracy czy zrelaksować bez obaw, że sielankę przerwie biegający między stołami i krzyczący pięciolatek. Powstały już pierwsze restauracje, które wyraźnie proszą o to, aby ich goście mieli skończone 16 lat, a m.in. w Berlinie takich miejsc jest coraz więcej. - Chodzi o odpowiedzialność rodziców, bo to nie dzieci są problemem, a rodzice, którzy nie potrafią, albo nie chcą nad swoimi pociechami zapanować. Poza tym to po prostu niebezpieczne, bo kelner, który idzie z tacą pełną talerzy, nie zawsze zauważy dziecko - mówiła Magda Grzebyk.

A jak przekonywał Tomasz Bułhak, właściciel restauracji, ale także rodzic, trudno wymagać od małych dzieci, by wiedziały, jak się zachować, by nie wpływać na innych w miejscu publicznym. - Natomiast jest jakaś granica. Ok, dzieci czasem krzyczą, ale gdy zaczynają zajmować połowę stolików w restauracji, bo rozkładają na nich książki czy gry, to eliminuje możliwość normalnego funkcjonowania pozostałym osobom w knajpie - mówił gość Czwórki.

W rozmowie z Kariną Terzoni i Kasią Dydo goście Czwórki zastanawiali się, czy w przestrzeni publicznej powinno pojawić się więcej miejsc przeznaczonych wyłącznie dla rodziców z małymi dziećmi i jak inaczej rozwiązać można problem niesfornych pociech w przestrzeni publicznej.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Katarzyna Dydo i Karina Terzoni

Gość: Magda Grzebyk (krytyka kulinarna), Tomasz Bułhak (autor książki "Tata w budowie", właściciel restauracji)

Data emisji: 10.06.2016

Godzina emisji: 8.00

kd/kul

Czytaj także

Anna i Katarzyna Karpa - biegająca mama i córka

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 14:30
"Dziewczyny, na start!" - to tytuł książki, którą napisały wspólnie mama Anna i córka Katarzyna. Jak twierdzą, ich biegowa pasja wynika z tego, że od zawsze są ze sobą bardzo zżyte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominika Gwit: szczęście to samoakceptacja i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 09:40
- Całe życie wydawało mi się, że skoro jestem gruba to jestem gorsza - mówi aktorka. - Ostatnio okazało się, że to jest nieprawda. Wszystko siedzi w naszej głowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co musi tata w XXI wieku? Nowe role, nowe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 09:39
Coraz częściej ojcowie podejmują się trudu i obowiązku wychowania dziecka. Wciąż są jednak tacy, którzy "uciekają" od tego, twierdząc, że to kobiecy świat, w którym dla nich nie ma miejsca.
rozwiń zwiń