Oddech jest ważny. Jak leczy nas powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:00
- Oddech jest chyba najważniejszym nawykiem, jaki mamy. Bardzo ważna jest jego jakość - mówiła Elżbieta Majewska ze Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Jak przekonywała, zamiast oddychać "pełną piersią", zdrowiej jest jednak oddychać "pełnym brzuchem".
Audio
  • Prawidłowy oddech - dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Oddychanie reguluje nasze życie - tłumaczą ekspertki Czwórki
Oddychanie reguluje nasze życie - tłumaczą ekspertki CzwórkiFoto: Pixabay.com/Public Domain

Katarzyna Bem Gdy jesteśmy w stresie oddychamy płytko. Jeśli tylko zaczniemy wówczas panować nad sobą i oddychać głęboko, przeponą - natychmiast się uspokoimy. Oddech przeponowy jest dla jnas naturalny, zaczęliśmy oddychać płytko, bo zmusiło nas do tego narastające tempo życia

- Oddech ma nieprawdopodobną moc: ratuje nasze życie i zdrowie, reguluje emocje. Możemy dzięki niemu wpłynąć na nasze myśli i odczuwanie - mówiła Katarzyna Bem, nauczycielka jogi i medytacji. Podkreślała, że prawidłowy oddech powinien także współgrać z naszymi ruchami, ale jego nauka wymaga czasu i wcale nie jest prosta. - Mamy "przyblokowany" oddech brzuszny, bo na co dzień oddychamy płucami. Dopiero oddychając przeponą przyjmujemy nawet dziesięć razy więcej powietrza - mówiła.

Ekspertki Czwórki pokazywały w studiu ćwiczenia, które pomagają w prawidłowym oddychaniu i zapraszały na warsztaty "Oddech Challenge", podczas których będzie można nauczyć się pracy nad oddechem. Zaś przy okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem rozmawialiśmy także o tym, jakie znaczenie ma oddech w walce z chorobami nowotworowymi.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni

Gość: Katarzyna Bem (nauczycielka jogi i medytacji), Elżbieta Majewska (Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny)

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 7.15

kd/jsz

Czytaj także

Boisz się raka? Idziesz na badania?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 10:55
W Polsce każdego roku 19 tysięcy kobiet słyszy diagnozę raka piersi. Wiele stowarzyszeń i inicjatyw walczy o to, by zapobiegać chorobie, informować, ale nie straszyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przytulanie pomaga nam w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:42
Dotyk jest wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. - Z przytulania nie można, nie powinno się wyrastać, ono jest bardzo istotne przez całe życie - mówiła seksuolog Izabela Dziugieł.
rozwiń zwiń