Jak przytulanie pomaga nam w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:42
Dotyk jest wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. - Z przytulania nie można, nie powinno się wyrastać, ono jest bardzo istotne przez całe życie - mówiła seksuolog Izabela Dziugieł.
Audio
  • Jak się przytulać i dlaczego powinno się to robić jak najczęściej? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Przytulanie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jak to działa? O tym rozmawialiśmy w Czwórce
Przytulanie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jak to działa? O tym rozmawialiśmy w CzwórceFoto: Pixabay.com/Public Domain

Jak przekonuje ekspertka dotyk to "pierwszy język", jakim posługują się dzieci. Dlatego przez całe życie jest on potem dla nas tak ważny. - Jeśli przez długi czas nie mamy okazji odczuwać dotyku innych osób nasze ciała jakby "zapadają się do środka", tęsknią za nim - tłumaczyła ekspertka. Dlatego rokrocznie od 12 lat odbywają się specjalne… warsztaty przytulania Cuddle Party, których inicjatorką jest Izabela Dziugieł. Na czym polega to wydarzenie, jak ma nam pomóc i kto może wziąć w nim udział? O tym rozmawialiśmy w "Dniu Kobiet".

W programie mówiliśmy także o tym, jakie są rodzaje przytulania, ile prawdy jest w teorii, że by przeżyć potrzeba człowiekowi przynajmniej czterech uścisków dziennie, a by cieszyć się dobrym zdrowiem - przynajmniej ośmiu. Ekspertka tłumaczyła także, co mają zrobić ludzie, którzy… nie lubią dotyku innych i nie czują potrzeby przytulania.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Izabela Dziugieł (seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności, inicjatorka akcji Cuddle Party)

Data emisji: 07.10.2016

Godzina emisji: 7.35

kd/pj

Czytaj także

Trening mentalny. "Otwartość gwarantuje sukces"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 13:00
- Słuchanie innych ludzi to pierwszy krok do tego, żeby zmienić swoje życie - mówi trener Edward Edi Domański. - Ważny jest też odpowiedni moment.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Behawiorystka: psy i koty to nasze "lustrzane odbicia"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 15:38
- To nasze "lustra". Jeśli mają problemy w zachowaniu to najczęściej w tych problemach odbijają się konflikty, jakie na co dzień panują w domach ich właścicieli - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, psi psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Gołębicka wie... czego nie pokazywać szefowi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 15:00
- W korporacji liczą się symbole. Między innymi to, jak podajemy rękę. Ludzie przebojowi witają się pewnie, inni podają dłoń śpiącej królewny, a to nie najlepiej o nich świadczy - tłumaczy Anna Gołębicka autorka książki "Nie pokazuj szefowi. Jak przetrwać w korporacji i nie zwariować”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babcia radzi. Sposoby na prasowanie lub jego unikanie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 09:44
Czy prasujecie ubrania po każdym praniu czy dopiero jak coś jest Wam potrzebne i robicie to przed samym wyjściem z domu? My sprawdzamy babcine sposoby.
rozwiń zwiń