X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia bankomatu. Od jabłek z drzew po skanowanie twarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:00
Wynalazcą bankomatu był John Shepherd-Barron. Wpadł na ten pomysł po tym, jak kupił w automacie gumę o żucia.
Audio
  • Historia bankomatów - materiał Mateusza Kulika (Czwórka/Efekt: WOW)
Bankomat
BankomatFoto: Glow Images/East News

Bankomaty istniały od zawsze, a pierwszym miejscem do pozyskiwania waluty, przed tysiącami lat, była natura. - Dawniej zbieraliśmy owoce z drzew, a potem mogliśmy je przekazać kolejnym ludziom w barterze - opowiada Maciej Gajewski z Chip.pl. Potem powstały pierwsze banki, które w niczym nie przypominały tych dzisiejszych. - Ludzie siadali na ławce, czyli po włosku "banko", odbywały się różnego rodzaju transakcje - dodaje historyk Piotr Dmitrowicz.

Jednak prototyp urządzenia do wydawania pieniędzy, które znamy dziś, powstał tuż przed II wojną światową. Opatetentował go George Simijan, który swoje urządzenie nazwał "Bankmatic". - Maszyna była skomplikowana, a patent zawierał 30 rozwiązań. Po kilku miesiącach pomysł upadł - mówi Gajewski.

Czytaj także: Tablet kontra smartwatch. Co nas czeka w przyszłości <<<

Dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, szkocki wynalazca John Shepherd-Barron reanimował ten projekt. Pierwsze bankomaty przyjmowały papierowe karty, kupowane uprzednio w banku, również do wypłacenia pieniędzy był potrzebny czek. Dzisiaj istnieją już bankomaty, które zamiast karty sczytują naszą twarz lub odcisk naszej dłoni.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania materiału reporterskiego Mateusza Kulika z audycji "Efekt: WOW".

(kd,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska klasowa. Czy istnieje podział na "równych" i "równiejszych"?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Czy istnieje w Polsce podział na klasy społeczne? I co determinuje przynależność do określonej grupy? - Podstawowym kryterium, dzięki któremu sami siebie przyporządkowujemy do poszczególnych klas społecznych, najczęściej są pieniądze - mówi prof. Juliusz Gardacki z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raty - pozorna oszczędność, realny dług

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 15:30
Polacy chętnie kupują na raty. Jednak, jak ocenia ekonomista, korzystanie z kredytów konsumpcyjnych spowalnia nas w drodze do finansowego bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyt studencki - na tym można zarobić!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:15
Kino, koncerty, imprezy, fajne ciuchy - to wszystko kosztuje, a portfel studenta nie jest studnią bez dna. Naprzeciw potrzebom żaków wychodzą kolejne banki i oferują specjalne kredyty. Czy warto z nich korzystać?
rozwiń zwiń