Krótkofalarstwo. Żeby rozmawiać z całym światem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 22:00
Chwytasz mikrofon, wołasz i... nigdy nie wiesz, kto ci odpowie. To jest najbardziej ekscytujące w krótkofalarstwie! Tylko jak to działa?
Audio
  • Jakim językiem porozumiewają się krótkofalowcy, co oznaczają specjalne znaki, którymi się przedstawiają i jak zostać krótkofalowcem? (Czwórka/Efekt: WOW)
Tomasz SQ8JMD Zajdel podczas rozmowy z Martą Hoppe wytłumaczył, jak działają krótkofalowcy
Tomasz "SQ8JMD" Zajdel podczas rozmowy z Martą Hoppe wytłumaczył, jak działają krótkofalowcyFoto: Sebastian Orzechowski

Ta forma komunikacji - przez radiostację - mimo że nastała doba smartfonów, przyciąga coraz więcej pasjonatów. - "Robimy łączności" z całym światem. Nieważne, czy połączymy się z drugą stroną Ziemi, czy odpowie nam kosmonauta, czy zwykły Kowalski. Wymieniamy się informacjami na dowolne tematy - mówi Tomasz "SQ8JMD" Zajdel i tłumaczy, na jakiej zasadzie to działa. - Krótkofalowcy mają przydzielone pewne częstotliwości. Potrzebujemy specjalnego radia i anten i w zasadzie można już zacząć gadać - mówi ekspert.

Zajdel wytłumaczył także, ile kosztuje taki specjalistyczny sprzęt i czemu najlepiej "robić łączności", ustawiając się zawsze w kierunku słońca. W audycji dowiedzieliśmy się również, co ciekawego można czasem usłyszeć przez radio.

***

Tytuł audycji: Efekt: WOW

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 23.04.2015

Godzina emisji: 17.00

kd/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płynna zbroja: przyszłość militariów, która już się ziszcza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 10:20
Sekretem płynnej zbroi jest starannie dobrana mieszanina krzemionki i glikolu, której dokładne proporcje objęte są ścisłą tajemnicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy na YouTubie w technologii 360°

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 15:00
Kino 3D nikogo już nie dziwi, ale wkrótce serwis YouTube pójdzie o krok dalej i umożliwi publikowanie filmów nagranych w technologii 360°.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wspólnego mają spam i mielonka?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 08:00
Określenie dla wiadomości zaśmiecających naszą skrzynkę wzięło się od... nazwy puszkowanej wieprzowiny produkowanej w USA!
rozwiń zwiń