Kino jest kobietą? "W Polsce nawet bardziej niż na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 17:20
- W PRL równouprawnienie w zakresie przyjmowania kobiet na reżyserię było zapisane odgórnie. M.in. dlatego dziś w Polsce mamy procentowo większy udział kobiet w produkcji filmowej niż dzieje się to na Zachodzie albo w Ameryce - przekonuje Monika Talarczyk-Gubała, autorka raportu o sytuacji kobiet w polskiej kinematografii.
Audio
  • O sytuacji kobiet w polskiej kinematografii rozmawiamy z Moniką Talarczyk-Gubałą (Hrapkowidz/Czwórka)
Laureaci Nagrody Publiczności za film Body: reżyserka Małgorzata Szumowska oraz operator Michał Englert podczas gali rozdania nagród Europejskiej Akademii Filmowej we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki
Laureaci Nagrody Publiczności za film "Body": reżyserka Małgorzata Szumowska oraz operator Michał Englert podczas gali rozdania nagród Europejskiej Akademii Filmowej we wrocławskim Narodowym Forum MuzykiFoto: PAP/Maciej Kulczyński


Czytaj także
chiny 1200.jpg
Kinematografia Chin. "Egzotyka i wielkie pieniądze"

Z badania wynika m.in. to, że w Polsce średnio co czwarty film w ostatnich dziesięciu latach był wyreżyserowany przez kobietę. I że kobiety są aktywnie w dokumencie. Znacząco wyższa w porównaniu z innymi kinematografiami jest też aktywność autorek filmów animowanych. - W tej dziedzinie mamy prawdziwe mistrzynie, które świetnie radzą sobie na każdym etapie pracy nad filmem. A za to, co robią dostają nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie - opowiada gość Czwórki.  

Dramatycznie niski jest natomiast udział reżyserek w pełnometrażowej produkcji fabularnej - zarówno jeśli chodzi o etap wnioskowania, dofinansowania jak i dystrybucji. Na czym polega efekt "celuloidowego sufitu", jakie są filmowe zabobony i co należy zrobić, żeby zadbać o parytet w polskiej kinematografii - o tym m.in. w nagraniu audycji.  

***

Tytuł audycji: "Hrapkowidz"

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Monika Talarczyk-Gubała (historyczka kina, autorka raportu o sytuacji kobiet w polskiej kinematografii)

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 14.26

kul/mp

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
rozwiń zwiń