Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:06
Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
Audio
  • Neobarokowe kino Luca Bessona (Hrapkowidz/Czwórka)
  • Rozmowa Beaty Kwiatkowskiej z aktorami filmu Kuby Czekaja "Królewicz Olch" (Hrapkowidz/Czwórka)
Luc Besson
Luc BessonFoto: Ian West/PA Wire/PAP/PA

Jakub Popielecki W kinie Bessona jest pewien rodzaj szczerości, romantyzmu i wewnętrznego dziecka, których reżyser nigdy w sobie nie zabił

- Besson postanowił przemysł filmowy we Francji usprawnić, tak aby kino stało się bardziej znośne, przyjazne i zabawowe. W jego twórczości jest nawiązanie do kina gatunków, a zaczynał jako reżyser filmów reklamowych i niezależnych. - wyjaśnia krytyk filmowy Jakub Popielecki. - Filmy francuskiego neobaroku, w tym obrazy Bessona, są niezwykle dynamiczne. Widać tu inspiracje nie tylko estetyką teledysku, ale także kinem Hong Kongu i amerykańskim - dodaje zaproszony ekspert.

Jak oceniają Jakub Popielecki i Błażej Hrapkowicz, jednym z najodważniejszych filmów Bessona jest niedoceniony przez krytykę "Wielki błękit". - Ten film zrobił jego karierę. Tu reżyser połączył postmodernistyczno-teledyskowo estetykę z poważniejszym tematem - podkreśla Jakub Popielecki i tłumaczy, dlaczego obraz ten jest też najbardziej osobistym filmem w dorobku Bessona. W "Hrapkowidzu" filmowi eksperci rozmawiają też o jego innych superprodukcjach: "Nikicie", "Lucy", "Leonie zawodowcu" i "Piątym elemencie". Czy podobny efekt świeżości z tych filmów znajdziemy też w najnowszej komiksowej produkcji Bessona, "Valerian i miasto tysiąca planet"?

Sprawdź też:
luc besson 1200.JPG
Luc Besson: chciałbym mieszkać na innej planecie

W tym wydaniu "Hrapkowidza" Beata Kwiatkowska rozmawia też z aktorami najnowszego obrazu Kuby Czekaja "Królewicz Olch". 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jakub Popielecki (filmweb.pl)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz

Czytaj także

Christopher Nolan. Zaprzecza hollywoodzkim schematom

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:40
- Myślę, że Christopher Nolan jest zaprzeczeniem 400 schematów, które działają w Hollywood - mówił redaktor naczelny portalu Filmweb Michał Walkiewicz o reżyserze, którego najnowszy obraz "Dunkierka" wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po Nowych Horyzontach. "Bunt, protest i polityka"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:00
- Zgodnie z zapowiedzią dyrektora festiwalu, Marcina Pieńkowskiego, mamy do czynienia z buntowniczą edycją Nowych Horyzontów. Szczególnie ważną częścią programu jest kino protestu - relacjonuje z Wrocławia Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń