Ruben Östlund - reżyser społecznych paradoksów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:45
W kinach "The Square" - nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz Rubena Östlunda. Ta czarna komedia jest kolejną, zaskakującą przenikliwością spojrzenia pozycją w filmografii Szweda. - Östlund wie, że jesteśmy uwikłani i w naturę, i w kulturę. Ani z jednej, ani z drugiej nie da się z nas wyrwać - zauważa w Czwórce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
Audio
  • Co o współczesnym społeczeństwie mówi nam Ruben Östlund ? (Hrapkowidz/Czwórka)
Ruben stlund podczas ceremonii rozdania nagród filmowych w Cannes. Maj, 2017
Ruben Östlund podczas ceremonii rozdania nagród filmowych w Cannes. Maj, 2017 Foto: PAP/EPA

Michał Oleszczyk W "The Square" symbolem kultury jako bezpiecznej przestrzeni jest właśnie tytułowy kwadrat, czyli instalacja artystyczna, w obrębie której wszyscy mają być dla siebie mili

- "The Square" to opowieść o kuratorze muzeum sztuki nowoczesnej w Szwecji, który boryka się z wieloma kryzysami, między innymi kryzysem wieku średniego i klasowym - opowiada Michał Oleszczyk. - W pewnym momencie kradną mu telefon komórkowy, co jest ostatnim kamyczkiem wrzuconym w wodę. Kurator zaczyna go obsesyjnie szukać. W ten sposób Östlund tropi różne paradoksy człowieka reprezentującego kulturę wysoką w społeczeństwie - tłumaczy krytyk, rozmówca Błażeja Hrapkowicza. 

Jak przekonuje Michał Oleszczyk, w gorzkiej, czarnej komedii "The Square" dostaje się nie tylko społecznym konwencjom, ale także sztuce współczesnej. - Chwilami przeszkadzała mi łatwość uderzeń Östlunda w nowoczesną twórczość. Nie znaczy to jednak, że nie mówi on ważnych rzeczy - twierdzi zaproszony krytyk.

Sprawdź też:
Kuba Czekaj Błażej Hrapkowicz 1200x660.JPG
Kuba Czekaj: lubię kino, które wchodzi w skórę

Czy prowokator Ruben Östlund jest w głębi duszy konserwatystą? O jakich innych zagadnieniach społecznych mówią jego wcześniejsze produkcje: "Gra" i "Turysta"? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/mk

Czytaj także

Sofia Coppola - specjalistka od nieoczywistych sprzężeń

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 16:30
Debiutowała w "Ojcu Chrzestnym" swojego taty, kilka miesięcy temu sama odebrała nagrodę za Najlepszą Reżyserię w Cannes. - Jako reżyserka wyrobiła sobie własną markę i jest jedną z najbardziej uznanych autorek współczesnego kina - o Sofii Coppoli opowiada krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kręcenie "bez trzymanki". Jak zrobić film w dwa dni?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:27
- 48 Hour Film Project to szalony pomysł człowieka, który w USA zawodowo zajmował się filmem. Dziś idea ta rozrosła się na międzynarodową skalę. Ludzie zarazili się nią i od lat robią filmy w zawrotnym tempie - mówi w Czwórce Anna Karczewska, rzeczniczka polskiej edycji 48 Hour Film Project. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Square". Sztuka współczesna jest najśmieszniejsza

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:30
– Ten film jest jedną wielką kpiną z tej sztuki – mówiła Adriana Prodeus o nagrodzonym Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes filmie szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda.
rozwiń zwiń