X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Między czasem a komedią - o czym opowiadał Charlie Chaplin?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:19
Charlie Chaplin to jedna za najbardziej ikonicznych postaci w historii kina. Geniusz komedii, mistrz liryzmu i obrońca wykluczonych. Tworzył filmy z przesłaniem, przecierając szklaki współczesnym reżyserom.
Audio
  • Paweł Mościcki o książce "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości"
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Bokic Bojan

Paweł Mościcki Oglądając filmy Chaplina zastanawiałem się jakiego rodzaju teraźniejszość obserwujemy. Zauważyłem, że postaci nie nadążają za rzeczywistością. Funkcjonują w przesunięciu wobec fabuły rozgrywającej się na ekranie

W mistrzowski sposób potrafił zwrócić uwagę na problemy społeczne XX wieku. Także te, które zapamiętane zostały, jako najbardziej dramatyczne. Być może ten ostatni kontekst najsilniej wpłynął na kształt chaplinowskiego kina, jakie znamy dziś. Czy Charles Chaplin był wizjonerem? A może tylko trafnym obserwatorem rzeczywistości? O książce "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości" opowiada autor Paweł Mościcki. - Fraza tytułowa jest zapożyczeniem od filozofa i historyka kabały Gershoma Sholema, który w swoim dzienniku stworzył krótkie refleksje na temat mechanizmu komedii. W swoich zapiskach stwierdza, że dowcip jest właśnie "przewidywaniem teraźniejszości" - opowiadał.

Autor wyjaśniał, że książka nie jest typową monografią dokumentującą dokonania artysty. Jej celem było wykazanie relacji pomiędzy dowcipem a historią. - "Przewidywanie teraźniejszości" stało się figurą centralną, ponieważ w określeniu zawiera się szczególny rodzaj relacji, jaką komedia ma z czasem. Wyszedłem od próby analizy tego, jak wygląda czas w komedii Chaplina. Dopiero model funkcjonowania czasu pozwolił mi na przyjrzenie się jeszcze raz wszystkim wydarzeniom historycznym, o których opowiadał dzięki swoim filmom - tłumaczył na antenie Czwórki.

Czy autor książki rzuca nowe światło na dobrze znaną twórczość mistrza slapsticku? Jaką funkcję w twórczości Chaplina odgrywał dowcip? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki.


Paweł Mościcki autor książki "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości" Paweł Mościcki autor książki "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości"

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Paweł Mościcki (pisarz, autor książki "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości")

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 14.09

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torańska/Fallaci . "Historie po dwóch stronach żelaznej kurtyny"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 13:30
- O Orianie Fallaci dałoby się napisać nawet kilka książek, ponieważ miała brawurowe i pełne przygód życie. Teresa Torańska była wobec tego bardziej introwertyczna. Musiałem zajrzeć do jej wnętrza, żeby o niej opowiedzieć. Stworzyć portret duchowy - mówił Remigiusz Grzela autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Chutnik o kobietach, które "muszą się wyżyć"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 13:20
W najnowszej książce pisarka rozmawia z kobietami, które, zawodowo lub amatorsko, uprawiają sporty walki. - Z reguły jesteśmy tresowane, by być miłymi i sympatycznymi. W naszym kręgu kulturowym sporty walki dają bezpieczną przestrzeń na to, żeby się tłuc - opowiada Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń