Wspomnienie o Tadeuszu Zawadzkim w książce "Zośka - moja wielka miłość"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:42
- Jak wspominała koleżanka z lat szkolnych Danuta Rossman, Hala i Tadeusz niezwykle do siebie pasowali - ten sam intelekt, dobre pochodzenie i piękno - duszy i ciała - mówiła współautorka książki o "Zośce" Dorota Majewska.
Audio
  • Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska-Malec o książce "Zośka - moja wielka miłość" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska-Malec (autorki książki o Tadeuszu Zośce Zawadzkim)
Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska-Malec (autorki książki o Tadeuszu "Zośce" Zawadzkim)Foto: czwórka

"Zośka" zdecydowanie nie był bohaterem nijakim. Od młodego wieku odznaczał się dojrzałością i odwagą. Dziś poznamy go od prywatnej strony. Autorki książki o "Zośce" stworzyły wspaniałą opowieść, w której fabuła przeplata się ze wspomnieniami Hali Glińskiej - dziewczyny Tadeusza Zawadzkiego. - Hala przede wszystkim była piękną kobietą. W wieku 90 lat uchodziła za kobietę niezwykle atrakcyjną. Lubiła opowiadać o Tadeuszu, a my chłonęłyśmy tę opowieść, ponieważ to była naprawdę wielka miłość - wyjaśniały autorki książki.

- Połączyła ich ogromna młodzieńcza fascynacja. Tadeusz zabiegał o nią w zupełnie inny sposób, niż moglibyśmy to sobie dziś wyobrażać. Tadeusz nie tańczył. Był szalenie zazdrosny o wszystkich partnerów, z którymi Hala przemierzała parkiet. Po jednym z takich tańców, kiedy zeszła ze sceny, "Zośka" usiadł na poręczy jej fotela dając do zrozumienia, że jest o nią zazdrosny i nie pozwoli na nic więcej - wspominała Aleksandra Prykowska-Malec.

Z kim o względy Hali musiał konkurować Tadeusz Zawadzki? Jaki był prywatnie bohater książki? O legendarnym "Zośce", II wojnie światowej i miłości, której nie rozdzieliła śmierć rozmawialiśmy w audycji "Zaklinacze czasu". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej

Gość: Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska-Malec (autorki książki o Tadeuszu "Zośce" Zawadzkim)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 14.15

ac/kk

Czytaj także

Uwodzili, kradli, fałszowali. Kim byli kanciarze PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
Czesław Śliwa, Czesław Bojarski i Jerzy Kalibabka - dzisiaj te nazwiska mówią nam niewiele, a kilka dekad temu rozpalały wyobraźnię dziennikarzy i filmowców. Najsłynniejszych oszustów Polski Ludowej i III RP opisał historyk Patryk Pleskot w książce "Przekręt".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Volny o Kaczmarskim: tata ciągle łaził z notesem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:45
W Czwórce aktorka i piosenkarka opowiada o wierszach Jacka Kaczmarskiego wydanych z okazji 60. rocznicy urodzin, pieśniarza i barda. Mówi też o swojej relacji z ojcem. - To był człowiek nieco zagubiony. Teraz po latach dostrzegam jego złożoność - podkreśla Patrycja Volny. 
rozwiń zwiń