X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Popielecki o kinie Larsa von Triera: to człowiek świadomy swoich sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 15:26
"Dom, który zbudował Jack" - tak nazywa się najnowszy film Larsa von Triera, w którym główny bohater (Matt Dillon) wciela się w rolę seryjnego mordercy. Jaką postać stworzył von Trier i czy można postawić ją w jednym rzędzie obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera?
Audio
  • "Dom, który zbudował Jack" – brutalizm, gra z widzem i komedia sytuacyjna. Komentuje krytyk Jakub Popielecki (Hrapkowidz/Czwórka)
  • Paulina Jaroszewicz z MFF Nowe Horyzonty opowiada o filmie "Ága” Milko Lazarova (Hrapkowidz/Czwórka)
Lars von Trier na konferencji prasowej filmu Dom, który zbudował Jack w trakcie 71. Desiwalu Filmowego w Cannes
Lars von Trier na konferencji prasowej filmu 'Dom, który zbudował Jack' w trakcie 71. Desiwalu Filmowego w Cannes Foto: IAN LANGSDON/PAP

W przeciwieństwie do "Melancholii" ten film nie jest zrobiony na poważnie. To w dużej mierze czarna komedia Jakub Popielecki

Na długo przed premierą "Domu..." von Trier kontestował wszelkie formy kulturowo-obyczajowe. Wyraz tego dał (razem z innymi duńskimi twórcami: Thomasem Vinterbergiem, Kristianem Levringiem i Sørenem Kragh-Jacobsenem) w 1995 roku jako autor głośnego manifestu Dogma 95. Opisując kierunek, w którym powinna zmierzać współczesna kinematografia. - Jego kariera zaczęła się jeszcze w latach 80., kiedy zasłynął jako autor takich filmów jak "Epidemia" czy "Europa". Jego twórczość można podzielić na wyraźne etapy - mówił prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz.

- Manifest postulował powrót do realizmu, wykorzystywanie naturalnej scenografii i powrót do surowej formy. Jego wczesne filmy, które powstały przed latami 90. zupełnie nie odpowiadały założeniom tego manifestu - zawracał uwagę krytyk filmowy Jakub Popielecki. - Na początku tworzył kino malarskie, surrealistyczne, oddychające konwencjami. Jego późniejsze dzieła również wymykały się założeniom Dogmy. Bardzo szybko porzucił tę naturalistyczną konwencję.

Zobacz zwiastun filmu Larsa von Triera "Dom, który zbudował Jack":

Jakiego rodzaju grę z widzami prowadzi Lars von Trier? Czy można znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich filmów tego twórcy? Jak wiele elementów z manifestu Dogma 95 przetrwało w filmach von Triera? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz 

Gość: Jakub Popielecki (krytyk filmowy z Filmweb)

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gabriela Muskała: "Fuga" zadaje pytania i daje tropy, nie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 14:40
7 grudnia na ekrany kin wejdzie "Fuga" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej ze scenariuszem Gabrieli Muskały. - Ta historia dojrzewała we mnie przez 13 lat. Dałam ją w prezencie Agnieszce Smoczyńskiej, kiedy ta skończyła "Córki dancingu" - opowiada scenarzystka i odtwórczyni roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabawa, zabawa". Maria Dębska o trudnej filmowej roli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:48
Trzy kobiety i ich dramatyczne historie. Wszystkie "zanurzone" w alkoholu. - Ten film burzy stereotypy i to bardzo się czuje - mówi Maria Dębska, aktorka odtwarzająca jedną z głównych ról w dramacie "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej.
rozwiń zwiń