"Powrót do tamtych dni". List miłosny do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:00
Krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz zaprasza na spotkanie z Konradem Aksinowiczem o najnowszym filmie reżysera - "Powrót do tamtych dni".
Powrót do tamtych dni
Powrót do tamtych dniFoto: mat prasowe

Jest początek lat 90. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez obsesję Alka, której ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno? W obsadzie filmu Konrada Aksinowicza ("W spirali"): Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.

Film miał swoją premierę na trwającym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokazywany między innymi dużymi, wyczekiwanymi tytułami z dobrą prasą, okazał się dla wielu ogromnym zaskoczeniem - dla niektórych krytyków wręcz najbardziej obiecującą produkcją tegorocznego Konkursu Głównego! W Internecie znaleźć można pochlebne recenzje produkcji, która w sentymentalny sposób wraca do złotych lat 90. Doceniana jest szczerość reżysera, ładunek emocjonalny filmu czy główne role aktorskie - Macieja Stuhra, Weroniki Książkiewicz i debiutującego Teodora Koziara. Film oceniany jest jako "mocny", "brutalnie szczery", "poruszający" czy "ważny i udany". 

Posłuchaj także:

***

Na audycję z cyklu "Hrapkowidz" w niedzielę (05.12) o godz. 14.05 zaprasza Błażej Hrapkowicz

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka film polski

Czytaj także

Premiery filmowe: "Smak głodu", "Wesele", "Hiacynt"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:00
Wojciech Smarzowski wraca do filmowego debiutu, Piotr Domalewski opowiada o akcji "Hiacynt", a Duńczyk Christoffer Boe przygląda się małżeństwu, które dążeniu do osiągnięcia celu traci z oczu to, co już ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rój " - pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:40
2 mln. zł od 300 inwestorów - tyle udało się zebrać twórcom pierwszej crowdinwestingowej produkcji w Polsce. Film "Rój", w reżyserii Bartka Bali, opowiada historię rodziny która opuszcza cywilizację i przenosi się na bezludną wyspę. W głównych rolach zobaczymy m.in Eryka Lubosa i Romę Gąsiorowską. 
rozwiń zwiń